Běda mužům, kterým žena vládne! Nečetli snad muži pohybující se v komunální politice Staré pověsti české? Nebo už i na Orlickoústecko, do měst a vesniček, dorazila snaha o genderově vyrovnaná zastupitelstva? Pravděpodobně ano, protože nejen že na kandidátkách pro podzimní komunální volby je žen dost, ale některé dokonce stojí v jejich čele a v Letohradu si ženy založily vlastní uskupení.

Oslovené kandidátky se vesměs shodují, že ženský pohled je pro komunální politiku přínosný, nabízí totiž myšlení v širších souvislostech, praktická řešení nebo intuici. „Líbí se mi citát, jehož autorkou je tuším Margaret Thatcherové. Ta řekla: Chcete-li, aby v politice bylo něco sděleno, uložte to muži, chcete-li, aby bylo něco vykonáno, uložte to ženě. To je myslím přesné,“ říká jednička lanškrounské ODS a ředitelka základní školy speciální Stanislava Švarcová. Jaromíra Žáčková, místostarostka České Třebové a lídr místní ČSSD, klade důraz na vzájemné doplňování mužského a ženského pohledu. „Znám chlapy, kteří si myslí, že nad chlapa není. Potom by ta spolupráce byla těžká,“ poukazuje na možné riziko.

Sama podobnou zkušenost ale nemá. „My jsme se tady dobře doplňovali,“ říká na adresu starosty Jaroslava Zedníka a místostarosty Dobromila Keprta žena, která je v městském zastupitelstvu od roku 1990.

Nováčkem v komunální politice není ani Stanislava Švarcová. S uspokojením sleduje, že žen ve vedení města přibývá. Mají podle ní co nabídnout: „Řekla bych to tak, že ženy nemají některé vlastnosti, které mají muži a které jim brání v tom se snáz dohodnout. Mám pocit, že ženy jsou praktičtější a v jednání poněkud rychlejší.“

Současná starostka Králík Jana Ponocná bude svůj post hájit jako jednička Sdružení nezávislých kandidátů Naše město. Také její názor je zajímavý: „Když ženy chtějí, dostanou se tam, kam potřebují. Žen je v politice tolik, kolik jich má zájem. Kolegyň starostek mám poměrně hodně, v podnikatelských kruzích je taky hodně úspěšných žen. Nemyslím si, že by ženy neměly šanci.“

Do zastupitelstva už nahlédla díky odstoupení svého kolegy i Lucie Kluková, jednička žamberské ODS a zástupkyně ředitelky DDM Animo. Poměr 18:3 v počtu mužů a žen v žamberském zastupitelstvu se jí nelíbí. „Žen by v zastupitelstvu mělo být víc. Žena má jiný pohled na svět, řídí se podle své intuice, chová se jinak při řešení krizových situací, umí zvládnout velké množství úkolů,“ domnívá se Lucie Kluková.

Podobného mínění je Ivana Majvaldová, rytečka skla a galeristka figuruje na druhém místě kandidátky uskupení Ženy pro Letohrad. „Kdo chodí s peticemi, když se má třeba zavírat školka? Ženy. Kdyby byly ženy v zastupitelstvu, nemusely by už chodit s peticemi,“ říká výstižně. „Každá žena v domácnosti musí zvládat víc věcí najednou, musí mít širší rozhled. Vědět, co s čím souvisí. Doma takhle fungují a organizují. Muži většinou organizují tak, že mají cíl a za tím jdou. On je třeba i dobrý, ale neznají nebo nechtějí znát okolnosti. Žena je vnímavější, nechce ublížit,“ tvrdí Ivana Majvaldová.