Již po několik let má projekt „Kulturní dědictví Vysokomýtska“ značný ohlas mezi obcemi – členy svazku.

Třeba vloni se opravily dva kříže v Leštině, kalvárie v Českých Heřmanicích, kamenná brána v Zámrsku, hrob ruských vojáků v Dobříkově a drobné objekty v další desítce míst. Na letošní rok mohly obce opět podat žádosti o dotace na zamýšlené a připravované opravy, které pomáhají zlepšit vzhled jednotlivých míst.

Například Vysoké Mýto požádalo o příspěvek na restaurování pískovcových prvků na štítu radnice na náměstí (oprava bude stát skoro 70 tisíc, město dostane 35 tisíc). Bučina dostane 50 tisíc na vstupní bránu na římskokatolický hřbitov, České Heřmanice na boží muka v osadě Netřeby o deset tisíc více, Dobříkov na Makalovovův pomník a jeho oplocení v lese za vsí přes 40 tisíc korun, Leština na opravy křížů v osadách Podhořany a Doubravice skoro 40 tisíc…

Obce ohlásily opravy za téměř 800 tisíc, dostanou na ně 442 tisíce korun.

„Dotace pokryje vždycky asi čtyřicet nebo padesát procent nákladů, zbytek zaplatí obec. O program je kupodivu stále zájem, pořád se nacházejí drobné připomínky po předcích, které potřebují opravit. Budeme v programu určitě pokračovat. Vždycky na valné hromadě mikroregionu zjišťujeme, zda se ještě obce o program zajímají, zda v něm máme pokračovat,“ potvrdil předseda mikroregionu František Jiraský. ⋌(jko)