Společné všem událostem je jméno stigmatizované ženy Anny Bohuslavy Tomanové. Její životní příběh zaujal filmaře Jaroslava Šilara, který o ní natočil dokument Chudobka Bílého Krále. Právě ten měl v sobotu premiéru na Orfilmfestu v Jablonném nad Orlicí. Zaznamenává osud ženy, jež ochrnula, poté co byla jako malá zraněna při požáru, a jež měla od roku 1944 stigmata. Krvácely jí nejen ruce, nohy a rána na boku, ale i na čele jako po trnové koruně a na zádech jako po bičování. Brala na sebe nemoci a utrpení druhých, přitom se nepovažovala za nic. Nazývala se chudobkou, prostou květinkou, po které se šlape. Krista nazývala Bílým Králem. Odtud název dokumentu.
„O tom všem, o Aničce a o pátrání je dokument. Podařilo se nám například vystopovat relikvii, postel, na které strávila většinu svého života," přidal zajímavost Miloš Štěpán, předseda Orfilmu a ředitel filmového festivalu. O snímek už prý projevila zájem i televize Noe.

V roce 2012 dal královéhradecký biskup Jan Vokál podnět k zahájení procesu blahořečení Aničky Tomanové, nyní probíhá přípravná fáze. A zde je souvislost s vyzvednutím ostatků číhošťského pátera Toufara. Jeho osud byl v procesu beatifikace upřednostněn. „Primárně se pracuje na případu číhošťského kněze Toufara, poté by se mělo pokračovat Aničkou Tomanovou. Probíhá přípravná fáze na proces blahořečení, vyslýchají se svědkové, kteří ji zažili," vysvětlil předseda Sdružení Anny Bohuslavy Tomanové Petr Vlasatý. Jak dodal, zájem filmařů ho potěšil. „Záměr byl natočit dokument do patnácti minut, nakonec má minut padesát," dodal spokojeně.
U příležitosti výročí narození Anny Tomanové se v sobotu v kostele v Klášterci konala mše svatá s následnou pobožností u jejího hrobu. Výročí doplnila i premiéra nového dokumentu.

Mše v kostele v Klášterci nad Orlicí.

Pobožnost u hrobu Anny Bohuslavy Tomanové na hřbitově v Klášterci nad Orlicí.

Anna Bohuslava Tomanová

* 8. 11. 1907
v Pastvinách
† 29. 3. 1957
v Dubenci

Pobožnost u hrobu Anny Bohuslavy Tomanové na hřbitově v Klášterci nad Orlicí.
Ve čtyřech letech při požáru sousedního stavení utrpěla úraz a postupně ochrnula. Díky kněžím z Klášterce a okolí se jí dostalo náboženské výchovy. Dne 9. června 1944 při primiční mši svaté svého bratra Bernarda obdržela stigmata. Letos v červnu vydalo nakladatelství Flétna knihu Chudobka z Orlických hor.
Zdroj: www.farnostklasterec.cz