Na devíti stanovištích byla pětičlenná družstva dvou věkových kategorií vystavena zkouškám inspirovaným reálnými případy. „Simulujeme situace, které se mohou v reálu stát. Třeba na nejnáročnějším stanovišti u dopravní nehody ošetřují tržnou ránu, odřeniny i astmatický záchvat. Ale lidi často napadnou šílené věci, takže máme i případ, že se figuranti pokoušeli zmrazit zmiji, došlo k uštknutí a způsobili si omrzliny," popsal konkrétní poranění, které si na soutěžící připravili, hlavní rozhodčí Martin Hodoval.

I když úroveň výkonů byla obecně vysoká, některé chyby se opakovaly: „Chybují nejčastěji v tom, že nedostatečně dbají o svoji vlastní bezpečnost. Třeba u dopravní nehody ošetřují člověka, na kterého nacouvalo auto, a přitom jsou se zraněným stále za tím vozem, aniž by ho zabezpečili," poznamenal rozhodčí. Při poskytování první pomoci v bezvědomí se zase snažili zajistit tepelný komfort zraněného tím, že jej přikryli. „Mají naučené, že jednou ze zásad pěti T je teplo, ale při tomhle vedru, je to pro zraněného spíš přitěžující," vysvětlil rozhodčí Martin Kalášek.

Horko mírně přitěžovalo 
i samotným soutěžícím, kteří se však v rámci doprovodného programu dočkali po splnění úkolů zaslouženého osvěžení v aquaparku. „Trošičku byl problém i s okruhem. V dnešní době nejsou děti zvyklé moc chodit, takže i když okruh po stanovištích je stejný jako při minulé soutěži, jsou z toho víc unavení," uvedl Martin Hodoval.

Při samotném zásahu šla však únava stranou. Velkou roli hrála nejen rychlost, ale hlavně správnost postupu i schopnost přizpůsobit se nastalým okolnostem. Rozhodčí obecně oceňovali citlivou komunikaci mladých zdravotníků s pacientem, stejně jako souhru, kterou družstva při akci předvedla.
V kategorii žáků prvního stupně zvítězila ZŠ Hradec nad Moravicí. Prvenství mezi žáky druhého stupně získalo Matiční gymnázium Ostrava. Tým ZŠ Sezemice, který byl jediným zástupcem kraje v této kategorii, se umístil na třetí příčce.