„To nejlepší na konec," okomentoval prezident Petr Pavel po příjezdu na krajský úřad skutečnost, že Pardubický kraj byl až doposud posledním regionem, kde ve své funkci neabsolvoval oficiální návštěvu.

Všechny články k návštěvě prezidenta najdete ZDE.

Zároveň také do kraje vyslal první pochvalu. „V případě řešení problémů na hospodářsky a sociálně ohrožených územích je přístup Pardubického kraje unikátní a může být inspirací pro další," řekl prezident.

Na tiskové konferenci potom vyzdvihl význam Centra leteckého výcviku, které sídlí na pardubickém letišti. „Bude sehrávat kritickou roli při výcviku personálu a pilotů, kteří budou obsluhovat nové bojové letouny F35. Nabízí se také možnost poskytovat tento výcvik i pro jiné země, které budou tato letadla využívat," uvedl.

Prezident Petr Pavel
KVÍZ: Otestujte se, jak dobře znáte prezidenta Petra Pavla, který míří do kraje

Protože se ocitl v českém Hockeytownu, přišla řeč i na hokej. „Jako někdo, kdo se mu chvíli amatérsky věnoval, doufám, že český tým uspěje. Pomoci k tomu samozřejmě mohou i poslední posily z NHL. Zdůraznil bych však to, jak zahraniční fanoušci oceňují atmosféru na šampionátu," uvedl. Také zmínil, že o případné nové hokejové hale za osm miliard, která by mohla v Pardubicích vyrůst, nemá informace, ale pokud by její výstvaba neodčerpala peníze z jiných důležitých zdrojů, tak je to pozitivní krok.

Vzhledem k událostem na Slovensku, kde byl minulý týden postřelen premiér Robert Fico, se i na Pardubicku během návštěvy hlavy státu zpřísnila policejní bezpečnostní opatření. „Co se týká samotného bezpečnostního opatření policie při návštěvě prezidenta republiky v Pardubickém kraji, naše ředitelství spolupracuje s útvarem pro ochranu prezidenta. Žádné konkrétní opatření ani počty sil a prostředků nebudeme z taktických důvodů blíže komentovat,“ sdělila mluvčí policie Pardubického kraje Markéta Janovská. Policie na síti X upozornila, že vyhodnocuje případná rizika a těm přizpůsobují veškerá opatření ve vztahu k chráněným osobám a objektům. Policisté sledují také diskuze a příspěvky v on-line prostoru.

Sám prezident pak zdůraznil, že bezpečnostní opatření jsou důležitá, ale sám se nenechá odradit od toho, aby byl ve styku s veřejností. „Musíme dál žít své životy. Nedokážu si představit, že politik zaleze do pomyslné věže a vyleze z ní až po skončení mandátu," uvedl.

Policejní mluvčí Markéta Janovská před krajským úřadem

Zdroj: Bohumil Roub

V okolí pardubického krajského úřadu byla v úterý před desátou hodinou cítit nervozita. „Nedá se zaparkovat, policejní auta na každém rohu, hemží se to tu svalnatci v kvádrech s vysílačkami v uchu z prezidentovy ochranky a z tajných služeb," popisuje situaci na místě reportér Deníku Bohumil Roub. Probíhaly přísné kontroly novinářů i dalších osob.

Seniorka Jarmila Součková z Pardubic byla z bezpečnostních důvodů vykázána z lavičky poblíž vchodu do krajského úřadu, odkud chtěla sledovat příjezd prezidenta.

Zdroj: Deník/Bohumil Roub

Petr Pavel přijel na oficiální dvoudenní návštěvu Pardubického kraje dnes ráno. Návštěvu po deváté hodině zahájil prohlídkou areálu pardubické akciové společnosti Explosia, která se specializuje na výrobu střelného prachu a třaskavin.

Na návštěvu společnosti Explosia měl vyčleněnou hodinu. Během ní se setkal s vedením společnosti a navštívil také výrobu. Součástí prezentace bylo také představení plánů na rozvoj společnosti, které znamenají pro pardubického výrobce výbušnin investice na úrovni dvou miliard korun. „Panu prezidentovi jsme představili portfolio výrobků naší společnosti a také ho seznámili s plány na rozšíření výrobních kapacit v následujících letech," řekl generální ředitel Explosie Kamil Dudek. Prezident Petr Pavel ocenil především možnost nahlédnout přímo do výroby. V Explosii ho doprovodil také ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Poptávka po produkci pardubické Explosie roste od roku 2020. Žádaný je střelný prach i celospalitelné hnací náplně. V loňském roce firma dosáhla rekordního zisku 284 milionů korun před zdaněním.

Po desáté hodině prezident zamířil na krajský úřad, kde se setkal se zastupiteli.

Dary s příběhem

Po pracovním obědě s hejtmanem Martinem Netolickým obdržel prezidentský pár z hejtmanských rukou dary s vazbou na místo návštěvy. „Prezident republiky od nás obdržel ručně tkaný motorkářský šátek od Josefa Fidlera z Hlinska, který je nositelem Tradice lidových řemesel. Dále jsme pak hlavě státu předali bílou společenskou košili od společnosti CityZen z Chrudimi. Pro první dámu jsme nechali připravit ručně paličkovanou brož od krajkářky Jiřiny Rejentové ze Žamberka, která se v roce 2021 stala Živnostníkem roku Pardubického kraje. Všechny dárky tak prezentují náš kraj a ukazují zručnost lidí z regionu," uvedl hejtman Netolický.

Prezident Petr Pavel i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický si na pardubickém letišti vyzkoušeli letecký simulátor.
Prezident Pavel v Pardubicích zachránil letadlo i jeho pasažéry. Na simulátoru

Dále prezident pokračoval do pardubické nemocnice a na letiště.

Potom se přemístil do Heřmanova Městce do tamního objektu Správy hmotných rezerv, navštívil i léčebnu v Luži na Chrudimsku. Den zakončil debatou s občany ve Vysokém Mýtě. Středu stráví na Orlickoústecku, kde ho mimo jiné čeká i debata se zemědělci. Deník bude u všeho.

Prezidentova návštěva Pardubic ve fotografiích

Prezident republiky Petr Pavel se poprvé ve funkci objevil v Pardubickém kraji loni, kdy navštívil Budislav a zúčastnil se zahájení Smetanovy Litomyšle. Současná návštěva je první oficiální.

Itinerář návštěvy prezidenta Petra Pavla a paní Evy Pavlové v Pardubickém kraji 

Úterý 21. května 

9:00 – 10:00 návštěva továrny Explosia

10:15 – 10:20 příjezd na Krajský úřad Pardubického kraje – přivítání Martinem Netolickým, hejtmanem Pardubického kraje

10:20 – 11:15 jednání s představiteli kraje v sále Zastupitelstva Pardubického kraje

12:45 – 13:00 tiskový brífink prezidenta Pavla a hejtmana Netolického v předsálí Rady Pardubického kraje

13:10 – 13:40 návštěva Centrálního urgentního příjmu Nemocnice Pardubického kraje

13:50 – 14:50 návštěva Centra leteckého výcviku, Pardubice - simulace letu, po ukončení návštěvy poklepání základního kamene

15:10 – 16:10 návštěva budovy Správy státních hmotných rezerv, Heřmanův Městec

17:20 – 18:15 prohlídka Hamzovy léčebny a setkání s dětskými pacienty, Luže

19:00 – 20:15 debata s občany, Šemberovo divadlo, Vysoké Mýto

Veřejnou debatu v Šemberově divadle ve Vysokém Mýtě bude moderovat šéfredaktor východočeských Deníků Vladimír Mayer. Sál už je beznadějně vyprodaný, ale otázky na tělo si vypůjčíme i z těch, kterými od minulého týdne přispíváte na náš e-mail prezidentmluvi@denik.cz. Z besedy, která začne v 19 hodin, zajistí Deník živý video stream.

Středa 22. května

8:45 – 9:15 prohlídka statku U Svatého Jána, Kunvald

9:20 – 10:50 debata se zemědělci, statek U Svatého Jána, Kunvald

11:00 – 12:00 návštěva Muzea starých strojů a technologií, Žamberk

12:30 – 14:00 oběd se starosty, Evropský dům, Králíky

14:15 - 14:45 návštěva Policie ČR, Králíky

15:15 - 15:30 tiskový brífink prezidenta Pavla, Kramářova chata na Suchém vrchu

odpoledne odjezd do Prahy