Oficiálně se otevřelo ve čtvrtek, pásku slavnostně přestřihli ředitel společnosti David Prokeš, primářka Lucie Zachařová a starosta Vysokého Mýta František Jiraský.

Hemodialýza je jedním ze čtyř možných řešení chronického onemocnění ledvin. Tou nejúčinnější je transplantace ledviny. „Transplantace jako jediná nahradí všechny tři funkce ledvin – vylučovací, hormonální i regulační,“ vysvětlila Lucie Zachařová s tím, že hemodialýza a peritoneální dialýza, při které si pacient pomáhá sám doma, nahradí pouze první zmíněnou. Ročně pak Fresenius provede na 110 transplantací a využívá buď transplantačního centra v Hradci Králové nebo pražského IKEMu.

Nové dialyzační středisko pomůže pacientům z Vysokomýtska, Choceňska, Vraclavska i Litomyšlska. „Těší mě, že se naši občané dočkali a že už na dialýzu nemusí dojíždět do vzdálenějších měst,“ uvedl starosta František Jiraský. Dosud museli pacienti do Ústí nad Orlicí, Svitav, Chrudimi či Pardubic. Ve třetím patře Vysokomýtské nemocnice tak v prostorech po operačním sálu, který byl přesunut o patro níže, vzniklo deset lůžek plus jedno na izolovaném boxu pro pacienty s infekcí či akutním stavem. Pacienti tu mají veškerý komfort. „Středisko je nové, takže tu máme supermoderní přístroje,“ uvedla primářka Lucie Zachařová.

Ilustrační foto.
Kruhák neobstál. Na jaře ho upraví

Pro Fresenius Medical Care je vysokomýtská dialýza šestadvacátou pobočkou, v kraji provozuje střediska v Pardubicích, Chrudimi či Hlinsku. Její vznik ale doprovázela řada komplikací, zakázku totiž původně v roce 2014 vyhrála společnost B. Braun Avitum, radnice pak ale kvůli nevýhodným podmínkám od smlouvy odstoupila. Společnost reagovala žalobou, v té ale neuspěla. Radnice se společností Fresenius smlouvu podepsala v květnu roku 2016, po přesunu operačního sálu a dalších nezbytných krocích byl vybrán dodavatel stavebních prací. V květnu loňského roku ale po podnětu jedné z firem zasáhl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který zjistil, že v příloze zadávací dokumentace chybělo stavební povolení. I to se ale rychle vyřešilo a mohlo se začít rekonstruovat. Za plného provozu nemocnice tak museli mít pacienti i personál svatou trpělivost. „Měli. A za to jim děkuji,“ podotkl s úsměvem ředitel nemocnice Josef Pejchl.

První lidé sem zamířili hned v prvním týdnu po otevření. Na hemodialýze stráví až pět hodin, a to třikrát v týdnu, hodiny vleže s jehlami v rukou si mohou zpříjemnit sledováním televize s vlastními sluchátky, wi-fi připojením na internet, samozřejmostí je občerstvení a dostatek nápojů. Dialýza nyní funguje třikrát v týdnu, v pondělí, středu a pátek, podle slov Lucie Zachařové je ale tým odborníků připraven směny rozšířit dle potřeby. „Jsem velice ráda, že mohu pracovat v tomto novém moderním dialyzačním středisku a věřím, že zde pacienti naleznou bezpečné a profesionální zázemí pro své opakované terapie. Samozřejmě se na nás mohou obracet i pacienti, kteří potřebují ambulantně kontrolovat stav svých ledvinných funkcí. Na všechny pacienty se moc těšíme,“ vzkázala primářka s odkazem na nefrologickou ambulanci, která začne fungovat v nejbližších dnech, dosud jsou odborníci k dispozici v době otevření střediska.