Nedílnou součástí turistické sezony je po desítky let pochod Přes tři hrady. V sobotu se uskutečnil jeho 44. ročník, a to ruku v ruce s 32. ročníkem akce Přes tři hrady na kole. „Celkem se letos zúčastnilo 10 345 registrovaných turistů," informuje Josef Diblík z organizačního týmu pochodu. „Oproti loňsku to bylo o 851 účastníků více," dodává s tím, že k úžasnému rekordu přispělo nádherné počasí. Sluneční brýle byly skutečně třeba, už od časných ranních hodin hřálo slunce a není tedy divu, že v oblečení vyhrávala trika s krátkým rukávem. Letošní ročník navíc oživila tématika Karla IV., nejen děti se tak mohly ozdobit papírovou korunou.

Kolik lidí vyšlo či vyjelo na kole?
Sopotnice: 4111
Potštejn: 4925
Žampach: 1309

Kdo však chtěl okolo deváté hodiny projet Sopotnicí, musel se obrnit dávkou trpělivosti. „Na centrálním parkovišti jsme napočítali 781 aut," potvrzuje zájem účastníků Josef Diblík. A kdo nepřijel autem, ale na kole, také nelitoval. Cyklistů byla bezmála tisícovka, nejvíce jich vyjelo právě ze Sopotnice, kde bylo u fotbalového hřiště živo od časných ranních hodin. Zahájení se zúčastnil také starosta Lanškrouna a bývalý ústeckoorlický atlet Radim Vetchý, který zalitoval, že mu pracovní povinnosti nedovolily se pochodu zúčastnit. Během dopoledne pak do Sopotnice dorazil i náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, který nad letošním ročníkem převzal záštitu.

PADL REKORD

Návštěvnický rekord zaznamenali i na Žampachu, odkud startovalo o dvě stovky účastníků více než loni a turisté si chválili i novou čtrnáctikilometrovou trasu.