Ze Žampachu…

Letošní žampašské osvědčené stanoviště bylo zároveň netradiční. Start/Cíl/Kontrola i občerstvení bylo vzhledem ke stoupajícímu počtu účastníků přesunuto ze zámeckého nádvoří na hřiště pod Altán a do nového Smyslového parku. Májový čas vyzdobil Arboretum Žampach množstvím poupat, květů i rozmanitých listů místních dřevin a tak se bylo na co dívat. Celou akcí prováděla moderátorka paní Bára Trulíková, zahrála kapela COMBI, bylo o čem povídat i zpívat v přírodním prostředí kulturní památky Domova pod hradem Žampach. Nechybělo občerstvení v podobě bramboráčků, guláše, svijanského pivka, tradičně uzených klobásek a dalších chuťovek.

Trasy pro pěší v délkách 5 km „Za poznáváním Písečné“ absolvovalo na 742 turistů, 14 km „Přes Kozince, Pustiny a zpět 276 turistů. Na 15 km trasu „S výhledem na letohradsko“ odstartovalo 229 pěších turistů. Nikdo nezabloudil, všichni došli do cíle a byli zařazeni do slosování o zájezd. A jak by ne, na trasách navigovali také občerstvovací a razítkovací Kontrolní stanoviště v Písečné pod Kozinci, U kovárny a U Stodoly k Šušku, letos vybavené množstvím tematických razítek. Cyklotrasy na 16, 23, 30 a 38 km projelo celkem na 239 cykloturistů a koloběžkařů, taktéž velmi úspěšně.

Během dopoledne od 8:00 do 12:00 se ke startu na Žampachu zaregistrovalo celkem 1487 účastníků masové akce Pochod přes tři hrady. Žampašským areálem prošlo kontrolním stanovištěm okolo dalších 600 turistů registrovaných v Sopotnici. To jsou skvělé statistiky, opět s rekordním počtem návštěvníků na Žampachu. Páníčkové nezapomněli na své psí miláčky a tak se nám tu sešlo množství psích ras. Jenom ten turistický běh jsme v roce 2019 odložili třeba na příště. Celkové počty ze všech stanovišť jsou ale o něco nižší než v roce 2018. V Sopotnici letos startovalo okolo 2839 turistů a v Potštejně 3593 turistů, celkem tedy 7919 na všech startovních stanovištích.

Luděk Grätz, ředitel Domova pod hradem Žampach

Ročník projekt školáků završil jarmark, za odměnu jedou na výlet.
Ročník projekt školáků završil jarmark, za odměnu jedou na výlet