Ústečtí se rozhodně napoprvé vytáhli

„Bylo nám docela líto, že se koledy v Ústí nezpívají, o to víc, že míst, kde se ke zpívání koled hlásí, v okrese stále přibývá. Takže jsme se ve sboru dohodli, že do toho půjdeme. Bylo to sice docela na poslední chvíli, vlastně v polovině minulého týdne, ale všechno dobře dopadlo. Hodně pomohl Orlický deník, vstříc naší aktivitě vyšla radnice i Klubcentrum, takže jsme mohli zpívat na pódiu u vánočního stromu," prozradila jedna ze členek Alou Vivat Lenka Pospíšilová. Jak dodala, příjemně ji překvapilo, že se na náměstí sešlo tolik zpívajících. „Napoprvé je to opravdu hodně. A až budeme zpívat za rok, bude nás určitě ještě víc."
Na náměstí vládla příjemná atmosféra, třistačlenný sbor si společné zpívání slyšitelně i viditelně užíval. Mezi zpívajícími byli k zahlédnutí i ústecký starosta Petr Hájek s manželkou… Pro zahřátí nalévali zdarma teplý čaj členové oblastního spolku Českého červeného kříže, skvělou „prdelačku" zpívajícím servíroval řezník Michal Reichl.
„Zpívat koledy určitě budeme chtít i za rok, bylo by hezké, kdyby se z toho stala tradice," prohlásil sbormistr Alou Vivat Josef Novotný. Shodli se na tom i další sboristé. Zazněl také názor, že by se napříště mohl projekt Česko zpívá koledy v Ústí nad Orlicí spojit s dalším programem a stát se pevnou součástí ústeckého adventu.
S příjemnou náladou odcházel z náměstí Miroslav Řehoř: „Krásné. Ouštáci se vytáhli, že si v takovém počtu přišli na náměstí zazpívat," svěřil se. Na otázku Orlického deníku, zda přijde i za rok, pokud se znovu budou na ústeckém rynku zpívat české koledy, odpověděl rozhodné ano.

Pohoda vládla i na dalších místech

Kromě Ústí nad Orlicí mělo Česko zpívá koledy premiéru také v Králíkách, Černovíru, Dolní Čermné a Lukové. „Jsme moc spokojení, moc se nám to líbilo," hodnotila akci starostka Lukové Miroslava Fojtů. „Úžasné!" shrnula jedním slovem své hodnocení Ivana Hamplová z městyse Dolní Čermná. Tam při pořádání spojily síly spolky, hudbu a zpěv obstaral soubor Jitřenka a muzika Honzy Dostála. Příjemná atmosféra a spokojenost vládly také na Velkém náměstí v Králíkách u modře svítícího stromu. Hřejivý pocit, klid a pohoda, hodnotili zpívání koled účastníci v Černovíru u Ústí.