Písníky u Mělic a Lohenic lákají každé léto davy lidí k rekreaci. Vedle koupání se zde ale konají i noční hudební produkce a přes letošní snahu o jejich regulaci se přeloučská radnice zřejmě uchýlí ještě k tvrdšímu kroku: jejich úplnému zákazu.

Podle starostky Přelouče Ireny Burešové se petice proti porušování veřejného pořádku a klidu objevují každý rok.
„Lokalita lohenických písníků je poměrně atraktivní a láká k pořádání veřejných hudebních produkcí v letním období. My jsme na základě vyjádření osadních výborů Lohenic a Mělic přijali obecně závaznou vyhlášku, která začala platit v červenci, a v ní jsme umožnili pořádání těchto hudebních produkcí na omezenou časovou dobu. Ve všední dny do půlnoci, víkendové dny do dvou hodin do rána,“ říká starostka. Vyhláška ale není dodržována – hraje se déle a hlasitěji, než je přípustné. K tomu se přidávají další negativní jevy, jako problémy s opilci, páchání škod, znečišťování okolí atd.

„Projednali jsme to a došli k závěru, že jsme připravení vyhovět občanům Lohenic a Mělic, kteří se pod petici podepsali. Budeme reagovat na základě jejich přání, to znamená, že jsme připraveni v zastupitelstvu přijmout obecně závaznou vyhlášku, kterou zakážeme veškeré hudební akce v této lokalitě.“

Pro skupinu lidí, kteří tento druh zábavy pod širým nebem vyhledávají, by šlo o razantní zásah. S tím souhlasí i Irena Burešová. „Ano, mrzí nás to, ale stížností máme mnoho. Tento týden jedna, minulý týden další, pravidelně se opakují a je to pořád dokola - rušení nočního klidu, vandalismus, znečištění okolí. A většinou se to váže na tyto hudební produkce, na nichž se sejde až několik set lidí. Už i běžný provoz s sebou přináší určitá negativa. Návštěvnost je zde velká, deset tisíc lidí o víkendu, když je pěkně. A když přijdou další na takovouto hudební akci, tak je to ještě horší,“ podotýká.

Zda bude v připravované vyhlášce prostor pro výjimky, nechce starostka předjímat. Podle ní navíc není na místě, aby se nová a přísnější vyhláška uspěchala. „Chtěli bychom ji přijmout tak, aby platila od příštího roku, to znamená na příští letní sezonu. Teď už je jasné, že to nezměníme, zářijové zastupitelstvo už je o ničem, protože sezona de facto končí v polovině září. Ale chtěli bychom se připravit na příští sezonu. Ta je většinou stanovena od začátku června do začátku září,“ dodává Irena Burešová.

Divoké akce

Plošný zákaz hudebních produkcí by se dotkl i Honzy Mayera, který mezi přírodními koupališti pořádá již šestým rokem Maddox Open Air. Podle jeho názoru ale nestojí za problémy s veřejným pořádkem jejich vlastní akce, ale ty, které se v okolí písníků odehrávají „nadivoko“ a bez pravidel. Honza Mayer tak věří, že se mu podaří s přeloučskou radnicí rozumně domluvit, aby tuto skutečnost dokázala rozlišit a nehodila je do jednoho pytle.