Místní kulturní dům v pátek večer zažil první předvolební debatu kandidátů do krajského zastupitelstva s veřejností, kterou uspořádala RTA ve spolupráci s Deníkem.
Své názory divákům představili: Ivo Toman (ODS), Radko Martínek (ČSSD), Petr Šilar (Koalice pro Pardubický kraj), Pavel Křivka (Strana zelených) a Martin Dudla (KSČM).

Veřejnost: je to pakáž a bordel

Debatu mohli on–line sledovat čtenáři Deníku na jeho webových stránkách. V následujících bodech ji zachytil redaktor Deníku Kamil Dubský:

 Asi padesátičlenné publikum, mezi kterým převažují stranické ovečky, čeká na otázky na tělo od moderátorky.

 Kandidáti představují svá motta: Křivka a Dudla zkritizovali handrkování o trasu R35, její dlouhé trasování; Šilar je ve své šedesátisekundovce jako krajský radní mnohem pozitivnější v hodnocení práce kraje; Martínek upozornil na katastrofální stav nemocnic a problémy ve školství, je podle něj pravý čas na změnu; Toman – má na starosti dopravu – a také si ji pochválil: kraj opravil stovky kilometrů silnic.

 „Je to jedna pakáž a bordel,“ tvrdí mimo jiné lidé v anketě RTA v Ústí nad Orlicí.

Anketa samozřejmě vyvolala reakce kandidátů:

Matínek: Tím se potvrzuje, co říkáme. Pravomoce se přenesly blíž, ale neukázalo se, že by to kraj dělal lépe než Praha.

Dudla: Lidem už je to jedno, považují nás všechny za lupiče, je problém lidi k volbám vůbec dostat. Musel se vyměnit oblíbený ředitel v pardubické nemocnici a lidem nejezdí spoje - to je výsledek osmi let vlády krajské koalice.

Šilar: Lidi zajímají spíše konkrétní problémy. Já sám se o to snažím a při těchto jednáních slýchávám jiná slova než v anketě RTA.

Křivka: Také bych nebyl z ankety tak smutný - zatím nikdo nevymyslel, jak by to mohlo fungovat jinak, nezájem lidí o politiku je všeobecný problém.

Toman: Reportáž nebyla objektivní a vyrovnaná, s lidmi se stýkám, náladu mezi nimi vidím spíše pozitivní. Navíc, až na výjimky, všechna usnesení kraje v zastupitelstvu procházela jednohlasně včetně KSČM.


A zase ta R35 a dopravní obslužnost

V následujících řádcích přinášíme zkrácený a upravený záznam diskuze: některé otázky veřejnosti, výběr některých nastolených témat, reakcí a odpovědí politiků. Monotématem večera byla sice R35, ale došlo i na další, jako je modernizace trati do Lich〜kova, zdravotnictví nebo potřebnost krajských úřadů.

Kdy bude postavena R35, naše měso je ucpané?! občan, Vysoké Mýto

Toman: Pracuje se na tom, snad do roku 2016.

Martínek: Udělala se řada silnic, řada práce, ale chybí hlavní, páteřní komunikace, to blokuje ekonomický rozvoj. Ztracený čas se dohnat nedá, pro vás tady v Ústí jsou ale nejpodstatnější přivaděče k R35.

Dudla: Děsím se, kdy přivaděče budou. Ty jsou pro tento region nejpodstatnější.

Šilar: Sám jsem hlasoval pro jižní variantu, ačkoliv bydlím na severu.

Křivka: Pozor na rýsovače kanálů, ti jsou schopni postavit přístav i ve Špindlerově Mlýně.
V Praze a jinde se budují úřady, ale tady na venkov se peníze nedostávají. občan

Martínek: Kraje jsou smysluplné, špatná byla dosavadní krajská politika. Ať ve zdravotnictví, školství i v problematice R35.
Je opravdu nutné, aby byly 20 km od sebe dva krajské úřady? občan
Ptám se na počet krajů - a to pana Tomana, a k výstavbě R35, brzo se nedostaneme kvůli tranzitní dopravě ani do Pardubic. občan

Toman: Počet krajů prošel průřezem všech stran, sám jsem nebyl pro velký počet krajů a zastánci velkého počtu krajů nakonec utekli a skončili v US-DEU.
Já bych proti jedinému východočeskému kraji nic neměl. Ale když už jsou, bojujeme za to, aby tedy byly plnohodnotné.

Martínek: My jsme to chtěli jinak, s počtem krajů. Navíc nebyly schválené za vlády sociální demokracie.
Co se týče mé špatné nálady: v zimě neposypané silnice, pane Tomane. občan, Lanškroun

Toman: Všechny silnice máme rozdělené do tří okruhů, do kdy se mají udržovat, myslím, že se to dělá dobře.
Má být zrušeno depo v Letohradě, víte o tom? čtenář Deníku

Martínek: Toto vím, je to děsivá perspektiva, oni to klidně zavřou.

Šilar: Také o tom vím, ale připravuje se tam nový projekt.

Dudla: Tady je vidět dopravní politika státu, dráhy už nemají sloužit lidem, ale aby vydělávaly peníze. Rušení dep je toho důkazem.
Nastolena byla i další ožehavá témata regionu, například zdravotnictví.

Martínek: Teď je prvořadá stabilizace zaměstnanců nemocnic, bez nich to nepůjde, poté hned schválení struktury a nakonec PPP projekt. Pokud by nám akciovky stabilizaci bránily, budeme je měnit na jiné právnické formy. Volby do krajů jsou referendem o Topolánkově vládě. Ta škodí této zemi, škodí lidem.

Křivka: Pokud se někde nedostává peněz, třeba ve zdravotnictví, tak se, pane Tomane, těch mostů prostě neopraví 60, ale jen 58.

Dudla: Personální krize ve zdravotnictví, výměna úspěšného manažera v pardubické nemocnici za neúspěšného manažera z Náchoda…

Šilar: Finanční toky do našeho krajského zdravotnictví jdou především z pojišťoven, my to nemůžeme příliš ovlivňovat.

Toman: Podařilo se zastavit šílené propady ve všech pěti nemocnicích.

Kandidáti debatovali o dopravní obslužnosti kraje.

Martínek: Špatná dopravní obslužnost je výsledkem zanedbání zastupitelstvem Pardubického kraje, například přestupy mezi osobními vlaky v Letovicích.

Dudla: Toman si přihřívá nevlastní polívčičku, když tvrdí, že na trati do Lichkova přibudou dva rychlíky, rychlíky platí stát, ne kraj.
Tématem byly i vlaky s jaderným palivem, které jezdí přes Králicko.

Toman: My sami se o průjezdu vlaků s palivem dozvídáme dva dny předem, je to v kategorii přísně tajné a nevím, proč by každý občan měl vědět, kudy a kdy pojede.

Křivka: Strašení teroristy nesdílím. Je naopak potřeba omezovat silniční poptávku po jedovatých chemikáliích, je třeba tyto náklady přesouvat na železnici.

Změna, zkušenost, pořádek, respekt…
Předvolební kotel v Ústí nad Orlicí ukončily závěrečné šedesátivteřinovky kandidátů, v nichž mimo jiné uvedli:

Toman: Já jsem ta změna, kterou lidé chtějí, jsem hejtmanem krátce, v kraji se nám žije dobře.

Martínek: Mám zkušenosti a mám dluh vůči kraji, rád bych ho řídil, naše vláda nebyla bez chyb, ale proti vládě ODS obrovský rozdíl.

Dudla: Vneseme pořádek do kraje, fungovat bude všechno, co má fungovat.

Křivka: Respekt k veřejným prostředkům, máme kvalitní lidi na kadidátkách.

Šilar: Kvalitní lidé na kandidátkách, dobrá práce za námi.


KAMIL DUBSKÝ
ŠÁRKA MIKULECKÁ