Podle mluvčího Pardubického kraje Dominika Bartáka spadá krajská samospráva do kategorie zvláště kritické infrastruktury. „Tento krok hejtman avizoval již 18. února. Postup rovněž posvětila pracovní skupina pro očkování,“ sdělil Barták.

Do kritické infrastruktury náleží kromě pracovníků klíčových odvětví čistíren odpadních vod, úpravny a dodavatelů pitné vody, městské a regionální veřejné dopravy, tepláren, svozu a likvidace komunálního a infekčního odpadu, pohřebních služeb a krematoriíi někteří starostové, pracovníci městské policie, technických služeb a členové krizových štábů.

„Disponujeme seznamem více než dvou tisíc osob. Po předchozí dohodě bude předán Ústřednímu krizovému štábu. O zahájení očkování kritické infrastruktury kraje rozhodla 17. února pracovní skupina pro očkování, která je vytvořena při Bezpečnostní radě,“ upřesnil Barták.

Ze starostů měst a obcí, které Pardubický kraj oslovil, se přihlásilo k očkování 233 z nich. „Jejich očkování bylo zahájeno 19. března a pokračuje v tomto týdnu ve dvou očkovacích místech v Litomyšli a Luži,“ uvedl krajský mluvčí.

Mezi již naočkovanými je starosta Litomyšle Daniel Brýdl. „Pokud obecně očkování propaguji, tak je na místě využít nabídky, která mi přišla,“ potvrdil litomyšlský starosta Deníku. Podle Brýdla je maximální proočkovanost populace jediným řešením stávající situace a cestou k návratu do normálního života. „Zejména návratu žáků a studentů do škol, otevření zavřených provozoven a služeb a možnosti sportovat uvnitř hal, tělocvičen a bazénů,“ dodal.

Možnost přednostní vakcinace využila rovněž starostka Přelouče Irena Burešová. „První dávku očkování mám již za sebou. Očkování budou absolvovat celé krizové štáby obcí a měst Pardubického kraje,“ sdělila Burešová.

Nenaočkovaní naopak zůstávají pardubický primátor, starostové Chrudimi, Poličky nebo Holic a starostka České Třebové. „Pan primátor se nechá očkovat, až na něj jako na mladého bez chronického rizikového onemocnění přijde řada,“ informoval mluvčí pardubického magistrátu Radim Jelínek.

Nabídku přednostního očkování nevyužil rovněž František Pilný. A o vakcinaci neuvažuje ani v blízké budoucnosti. „Doufám, že vakcína, která by jinak byla určena mně, bude použita někomu potřebnějšímu,“ prohlásil chrudimský starosta.

Stejně to vidí starosta Holic. „Nabídku jsem nevyužil, nepatřím do žádné z prioritních skupin z pohledu případných zdravotních komplikací. Proto nechávám své VIP místo ve frontě volné pro potřebnější a pro zranitelnější,“ zareagoval Ondřej Výborný.

A naočkovat se nenechal ani starosta Poličky. „Nehodlám využít přednostní možnosti očkování. Pokud se nechám očkovat, tak rozhodně si počkám na legitimní dobu pro očkování mé věkové skupiny,“ informoval Jaroslav Martinů.

Podle mluvčího kraje byli prozatím kromě lékařů, pracovníků v sociálních službách a záchranářů proočkování také policisté či profesionální hasiči a po dohodě s Krajskou hygienickou stanicí Pardubického kraje její klíčoví pracovníci, kteří zajišťují fungování epidemiologických šetření. „Rovněž po dohodě s Krajskou hygienickou stanicí probíhá očkování pracovníků pohřebních služeb,“ uzavřel Barták.