Začne se v jednu hodinu po poledni proslovy, na půl druhou je ohlášen začátek slavnostní bohoslužby, kterou povede patriarcha Československé církve husitské Tomáš Butta. O hodinu později zazní Te Deum, v 15 hodin začne hrát a zpívat české a moravské písně vysokomýtská hudební sestava Muziga. Ve čtyři odpoledne ji vystřídá dechová hudba Choceňačka. Na koncertování v kostelíku pozvou pořadatelé na 19. hodinu: představí se písničkářka Jana Bauerová, hráčka na keltskou harfu. Mezitím vyplní program zábavičky, hry a soutěže pro děti, Hana Voříšková jim v kostelíku zahraje divadelní hru Oříšková chaloupka.
V minulých letech postupně opravovaný objekt vznikl v roce 1679 v oblasti Zakarpatské Ukrajiny (dřívější Podkarpatské Rusi). V roce 1930 ho nechal převézt senátor Václav Klofáč do Dobříkova, kde měla jeho rodina letní sídlo. Kostelík byl po sestavení a úpravách otevřen slavnostně 6. července 1931, v roce 1963 byl zapsán do seznamu nemovitých kulturních památek státu. V České republice je podobných objektů více, vesměs z východního Slovenska nebo západní Ukrajiny. Přístupných je však jenom šest, nejbližší se nachází v Hradci Králové v parku u soutoku Labe a Orlice.
„Kostel je v relativně dobrém stavu. Ročně se do něj investují stovky tisíc korun. My na investice přidáváme deset procent. Opravami v poslední době prošly ikonostasy, oltáře, obrazy i poutní prapory,“ přiblížil stav památky starosta Dobříkova Jiří Svatoš.
Stavba kostelíku se dělí na tři části: předsíňku, které se říká babinec a je určená pro ženy, dále navazuje na hlavní loď sloužící pro muže a oltářní srub. V pravoslavných kostelech je presbyterium oddělené ikonostasem. Kostelík je postavený v byzantsko-gotickém slohu a tvoří jej ručně otesávané dubové fošny. Lidová stavba je 15 metrů dlouhá, šest metrů široká a věž měří 18 metrů. „Kostel je dobře dostupný, na rozdíl od jiných má i vnitřní vybavení. Průvodkyně dělá svoji práci zadarmo a výtěžek ze vstupného jde na opravy. Jezdí k nám studenti i zahraniční turisté z USA, arabských států i Německa,“ uvedl starosta Dobříkova. (jko, čtk)