ZDE naleznete výsledky hlasování o nejoblíbenější SKI AREÁL Orlických hor a podhůří

Jarní prázdniny letos ukázaly zajímavou věc, značný zájem byl mezi příznivci sjezdového lyžování o příměstské areály. Při velkém množství sněhu nabízejí také výborné podmínky. Lyžaře od delších cest kolikrát odradí složitá dopravní situace, která komplikuje cestování do větších a vzdálenějších areálů na Orlickoústecku.

Nechtějí riskovat složité cestování

„Počasí nám celkem vyšlo, sobota byla excelentní, ale týden pardubických prázdnin z hlediska návštěvnosti byl maximálně průměrný, bylo to určitě méně než v loňském roce, a čekali jsme více. Je znát, že lidé lyžují v níže položených střediscích, sněhu je všude dost. Další aspekt je ten, že jsou poměrně rizikové komunikace, závěje a sněhové jazyky. Lyžaři volí spíše variantu, že jezdí tam, kde to mají nejblíže,“ bilancoval poslední týden dolnomoravského „skíč〜ka“ Oldřich Štos ze společnosti Ski Sněžník a pokračoval: „Rodiny k nám až tolik nejezdí, tržby nám dělají spíše organizované skupiny. Zajímavější teď bude týden brněnských prázdnin. Pardubičtí využívají více večerní a víkendové lyžování.“

Také Miroslav Baier z Českých Petrovic nevěřícně kroutil hlavou, protože čekal o dost vyšší návštěvy: „Lidí přijelo dost, ale čekali jsme daleko víc. Celý týden se lyžovalo bez front, přitom podmínky jsou úplně fantastické, lepší to už snad ani nemůže být! A opravdu nevím, jak si to mám vysvětlit, nějaká celosvětová krize?“ Stejně jako Jindřich Štos vkládá i Miroslav Baier naděje do brněnských prázdnin, které jsou nyní na řadě.

V Přívratě se jelo o prázdninách naplno

Prázdninový týden se naopak vydařil vydařil v Přívratě nedaleko České Třebové. Návštěvníky dost možná nalákala i půlhodina zdarma, kterou provozovatelé nabízeli každý den v devět hodin ráno a nadále s ní počítají po oba dva víkendové dny. „Budeme to nyní takto držet každou sobotu a neděli. Návštěvnost byla především od poloviny uplynulého týdne perfektní, především hodně mladších a malých a také rodin s dětmi,“ řekla včera Deníku Jindra Menclíková a ujistila, že podmínky jsou ideální. „Před čtrnácti dny jsme téměř neměli sníh a nejezdili jsme, jakmile opět napadlo, začali jsme znovu a návštěvnost byla vysoká. Nabídli jsme také individuální výuku lyžování, lyžařské a snowboardové kurzy jsme měly zajištěné,“ dodala ještě.

Zlatou střední cestou se vydali na českotřebovském Pekláku. Podle slov vedoucího divize sport Zdeňka Řeháka přijelo lyžařů přibližně podle očekávání, a i když intenzivní sněžení nehrálo provozovatelům příliš do karet, jednu výhodu s sebou přece jen přineslo. „Nemuseli jsme zasněžovat, můžeme být spokojení,“ pochvaloval si v pondělí Řehák.

JAN POKORNÝ