Na drobné nešvary ve městě mohou Semilští už půl roku poukázat jednoduše a bez námahy. Prostřednictvím MMS, fotografie pořízené a odeslané mobilním telefonem.

Poměrně unikátní systém má moderní jméno, mms–ing. Jak funguje? Snímek vyfocený mobilem autor bezprostředně pošle na speciálně zřízenou adresu, odkud putuje přímo k úředníkům. Ti proto o problému ihned vědí, a tak mnohdy zdlouhavá korespondence s nimi odpadá.

Stejnou službu Východočeši využívat v nejbližší době pravděpodobně nebudou. Zástupci radnic obou krajských měst o ní totiž ještě ani neslyšeli.
Pražáci ememskují závady už léta

„Beru to jako dobrý tip, ale zatím o něčem podobném neuvažujeme. Ale určitě budeme zjišťovat, jak to v Semilech funguje. O tomhle způsobu se totiž dozvídám teprve od vás,“ uvedl pro Deník mluvčí královéhradeckého magistrátu Václav Svoboda.

Podobný ohlas mělo „MMS práskačství“ také v Pardubicích. „Přijímáme upozornění především osobně, telefonicky a e–mailem. Jde o různé problémy ve městě od dopravní situace až po nevyvezený odpad. O možnosti upozornění prostřednictvím MMS zprávy nevím, v nejbližší době nic takového nepřipravujeme,“ řekl mluvčí Magistrátu města Pardubic Michal Zitko.

Semilská radnice se nechala inspirovat v Praze 6, kde mms–ing funguje už několik let. Místní si však cestu k nové formě komunikace s úřady zatím příliš nenašli.

„Věřil jsem, že se občané zapojí více. Zatím skutečně na většinu problémů upozorňují spíše osobně nebo telefonicky,“ řekl starosta Semil Jan Farský.

Důvodem zatím malé účasti může být technická náročnost zejména pro starší generaci, kterou éra mobilů a počítačů příliš nezasáhla a často ani nevlastní mobil s fotoaparátem.
Fotili by také důchodci?

Na totéž upozornili i někteří lidé, které Deník oslovil. „Mám pocit, že s většinou mladších Hradečáků by to příliš nehnulo. Nepořádku si většinou všímají důchodci, o kterých ale pochybuji, že ho budou fotit telefonem a posílat na radnici. Za pokus by to přesto stálo, zřízení téhle služby nemůže být přece nijak drahé,“ uvedl Marek Růžička z Hradce Králové.

Studentce Janě Kyselkové z Pardubic se novinka mms–ing zamlouvá. „Já bych to celkem přivítala, bylo by to rychlejší a operativnější. Jen aby úředníci došlé zprávy vyřizovali v co nejkratším čase a nehromadily se jim stejně jako korespondence. To by pak ten systém ztrácel smysl,“ řekla studentka Jana Kyselková z Pardubic.