„Vážení pacienti od 31. prosince bude ordinace uzavřena. Nemáme vhodné prostory k provozování praxe. Zaregistrujte se u jiného praktického lékaře. Ten si posléze vyžádá vaši dokumentaci,“ informuje Michaela Voláková na svých webových stránkách.

"K uzavření provozovny společnosti MED´a v Králíkách dojde, jelikož se přes veškerou snahu nepodařilo najít vhodné prostory k provozu poskytování zdravotních služeb. Stávající prostory byly dle příslušných právních předpisů nevyhovující," potvrdila na dotaz Deníku Michaela Voláková. Nového praktického lékaře si bude muset hledat asi 1700 pacientů z Králík a okolí.

Radnice s rozhodnutím lékařky uzavřít ordinaci mnoho dělat nemůže. „Současné vedení města nedostalo od paní MUDr. Volákové žádnou informaci o nevhodných prostorách, ani žádný požadavek na zajištění jiných prostor,“ vysvětluje radnice.

Neoficiální informaci má vedení města od září. Návrhy na řešení situace lékařka údajně odmítla. „V případě, že potřebujete najít nového praktického lékaře a nebyli jste při hledání úspěšní, obraťte se na svoji zdravotní pojišťovnu, která má ze zákona povinnost, zajistit vám nového praktického lékaře,“ radí pacientům zaregistrovaným v ordinaci doktorky Volákové město.

Dostupnost zdravotních služeb je dána nařízením vlády. Vyhláška stanovuje dojezdové doby, které musí pojišťovny klientům zajistit. „Když si klient do místa trvalého bydliště na mapě zapíchne kružítko a udělá s jeho pomocí okruh o poloměru zhruba 35 kilometrů, tak někde v tom okruhu musí být pojišťovna nasmlouvaného lékaře,“ vysvětluje mluvčí VZP Vladimír Sršeň.

V případě Králík to znamená, že lidé mohou k praktickému lékaři dojíždět klidně až do Rychnova nad Kněžnou, České Třebové, Mohelnice, Zábřehu nebo Jeseníku. Ale i tak se může stát, že lékař pacienta odmítne. „Pokud je natolik vytížen, že už prostě dalšího pacienta ošetřit nezvládne,“ dodává Sršeň.

Přímo ve městě aktuálně připadá na jednoho praktického lékaře asi 1200 pacientů starších čtrnácti let. Pokud ambulance doktorky Volákové skončí a novou ordinaci nikdo neotevře, zvýší se průměr pacientů na jednoho praktika na osmnáct set. Stávající ordinace ovšem nové pacienty nepřijímají.

Ilustrační foto.
Seděli jste v autobusu? Ozvěte se policistům