Vyplatí se ještě vůbec vážit dlouhou cestu, často velmi prosté pracovní podmínky, ubytování a stravování, které je na hony vzdáleno luxusu?

Skotsko s příchutí romantiky

Britské ostrovy jsou velkým lákadlem především pro mladé, studenty a lidi bez závazků, kterým skromné podmínky nevadí a dovedou si nejen vydělat pěkných pár tisíc, ale také poznat zemi, její obyvatele, kulturu, historii a přírodu.

Do Skotska se už dvakrát podívala jednadvacetiletá studentka práv Aneta z Ústí nad Orlicí a jak přiznala, peníze v jejím případě nehrály úplně hlavní roli: „Jezdili jsme s přítelem většinou na šest týdnů a v mém případě hrála hlavní roli zvědavost, protože jsem věděla, že si ve Skotsku nevydělám o tolik víc než doma. Po finanční stránce to bylo zajímavé spíše pro kluky, bylo to proto, že nás na farmě platili podle odvedeného výkonu. Bylo normální, že jsme v sezoně pracovali třeba dvanáct hodin denně, ale čas na společenské vyžití jsme si pochopitelně také našli, jezdili jsme po Skotsku hodně stopem. Akce pro nás pickery se také pořádaly, nechyběly skotské tance a tradiční anglický pub.Vyplatí se jet přes známé, my jsme třeba na farmu na maliny měli docela štěstí, platili jsme okolo tří liber za noc. Určitě by se našly nějaké třeba s lepším ubytováním, některé jiné ale připomínaly nefalšovaný koncentrák,“ varovala mladá studentka.
Agentury se zřejmě nevyplatí

Pro všechny, kteří se chystají v létě vyrazit na sezonní práce na farmy, není na škodu zmínit jeden důležitý fakt, a sice ten, že využívat při výpravách nejen za La Manche služeb zprostředkovacích agentur je přinejmenším ošidné. Své k tomu řekla námi oslovená studentka: „My jsme jeli úplně sólo a co vím, tak s agenturami nejsou moc dobré zkušenosti. Jeden můj kamarád třeba zaplatil firmě, aby mu sehnala práci ve Francii, vůbec nikam se nakonec nedostal.“

Po Anglii, jak se Aneta přiznala, se jí docela stýská, ale jak jedním dechem přiznává, ona i její přítel se teď poohlížejí spíše po práci, kterou by mohli využít v budoucí praxi. „Jsem ráda, že jsem mohla načerpat atmosféru Skotska, poznala jsem tam lidi a musím říct, že jsou přátelští a družní. Jazykovou bariéru jsem postupně překonala, i když skotská anfgličtina je úplně jiná než ta oxfordská. Navíc na farmě byli skoro samí Češi, tam jsem angličtinu ani nepotřebovala,“ řekla ještě.

Postřeh na závěr? Přidal ho Anetin přítel Ondra, který má od roku 2003 se Skotskem dokonce pětinásobnou zkušenost, ale tu další, šestou, už podle všeho nechystá. Důvodem jsou pochopitelně finance.

„Ze začátku byla práce ve Skotsku doopravdy ´vejvar´, bylo to výhodnější než dělat tady. Jenže v roce 2003 byl kurz za jednu libru osmačtyřicet korun, teď jenom třicet jedna. Už před dvěma, třemi lety, když spadl kurz na čtyřicet, jsme si říkali, jestli to má ještě cenu. Teď se to už doopravdy nevyplatí,“ posteskl si zkušený picker.

Ekonomové radí: měňte hned

Podle ekonomů neexistuje paušální odpověď na to, zda se práce v zahraničí vyplatí, či nikoliv. Obecně lze ale říci, že už není zdaleka tak výhodná, jako tomu bývalo ještě před pár lety.

„Koruna teď velmi posiluje, ale to posilovala i dřív a bude posilovat vždy. Proto: pokud někdo vydělává v cizí měně, je rozhodně dobré si výplatu posílat do Čech a ihned ji konvertovat na české koruny. Střádat si cizí peníze a pak je směnit po několika letech najednou je naprosto nevýhodné,“ řekla Deníku ekonomka Markéta Šichtářová.

Nejvíc Čechů za hranicemi vydělává v eurech. Česká koruna posiluje vůči euru nominálně o tři až čtyři procenta za rok.
„Za několik let mohou mít proto lidé velký ušlý zisk, pokud budou se směnou eur na české koruny vyčkávat,“ dodala Markéta Šichtářová. V poslední době u nás navíc rostou platy výrazně rychleji než v zahraničí. Sice máme vyšší inflaci, ale i přesto dochází ke sbližování mezd.
Prognózy říkají, že do roku 2035 se naše platy vyrovnají se západním Německem. S některými zeměmi eurozóny dokonce dříve.

„Velmi také záleží na tom, v jakém oboru člověk pracuje. Obecně lze říci, že nejvíce peněz se dá vydělat v oboru služeb. V zahraničí se totiž za služby platí mnohem lépe než u nás,“ vysvětlila Markéta Šichtářová.

Naopak už se tolik nevyplatí pracovat na manažerských postech nebo v oboru IT, tam už mzdový rozdíl tak velký oproti naší zemi není.
„Dalším faktorem, který významně ovlivňuje otázku práce v zahraničí je konkrétní stát. Nejvíce Čechů pracuje ve Velké Británii. To ale ani není tak z důvodu nejvyšších výplat, jako spíše kvůli snadnému přístupu k práci. Británie má v Evropě nejliberálnější pracovní politiku,“ dodala Markéta Šichtářová.

JAN POKORNÝ
ŠÁRKA ŠKAPIKOVÁ