A od letošního roku je budou potřebovat ti, kteří netopí výhradně elektřinou, víc než kdy jindy. Nová vyhláška jim ukládá povinnost jednou ročně si opatřit zprávu o kontrole komínu vystavenou kominíkem nebo kominickou firmou.
Jsme ale Češi, a tak ze zkušeností kominíků plyne jediné: zase to necháme na poslední chvíli a s blížícím se koncem roku budeme „nahánět“ kominíka třeba i po střechách. Aby ne, sankce jsou vysoké.
„Lidé o tom vědí, protože se ptají, shání informace, jestli musí mít požární knihu, jestli si můžou čistit komíny sami. Zajímají se, ale zatím jsem měl jen tři objednávky na vystavení zprávy dle nařízení vlády. Jako vždycky to nechají na poslední chvíli. Až přijde na lámání chleba, tak začnou volat a shánět, ale to už budou mít kominíci nabito. Měli by na to myslet dřív,“ varuje Pavel Elner, kominík z Mistrovic. Jak dodává, lidé by si měli uvědomit, že mít zprávu je jejich povinnost a že kominíků v okrese není mnoho.
Zásadní novinkou letošního roku je, že u spotřebičů s výkonem do 50 kW si můžou majitelé čistit komíny sami, ale jednou ročně musí mít provedenou kontrolu nebo čištění spalinové cesty od kominíka nebo kominické firmy, která jim vystaví zprávu. Například v bytovém domě s několika byty by zprávu měl vlastnit každý majitel bytu.
V porovnání s hrozícími sankcemi se investice do práce kominíka vyplatí. Na Lanškrounsku například vyčištění komínu na tuhá paliva přijde na 100 korun, vybrání sazí je za 85 korun a kontrola plynových komínů do 50 kW stojí 80 korun. Prohlídku a vystavení zprávy si kominíci účtují za 250 korun. V Ústí a okolí musí lidé sáhnout hlouběji do kapsy. Vyčištění komínu přijde asi na 250, vybrání sazí na 150 korun. Do ceny za vystavení zprávy se navíc promítne doprava kominíka na místo, ušetřit tak třeba můžete, když se domluvíte se sousedy a kominíka pozvete do lokality společně.
