Vyjádření jednatele galvanovny Milana Kozáka, že chce co nejdříve obnovit provoz, přivedlo do varu skupinu lidí, která přišla na tiskovku protestovat proti chemickému provozu blízko bytové zástavby. Jako důkaz, že je nebezpečný, posloužila i igelitka s roztrhanými bombičkami, které létaly při požáru až k jejich příbytkům. „My jsme je měli až v ložnici," ozvalo se z publika. Lidé z okolí galvanovny sepsali petici a poslali ji na radnici. Mezi ty, kdo chtějí, aby se firma odstěhovala, patří i Bohumil Vrána. Společně se svými sousedy prý kvůli provozu zažívá už padesát let hrůzy, míní tím hluk nebo nebezpečné výpary z chemikálií. „Budeme bojovat až do konce svého života," prohlásil před novináři. Že by výrobu přesunula někam jinam, společnost Kozák Svitavy s.r.o. nepočítá. „Jde o lidi, kteří tady pracují. Nevím, jestli bych byl schopen se těm lidem podívat do očí a říct jim, že ji odvezeme někam jinam. Jsou na ní závislí," podotkl Milan Kozák. Podle jeho slov přemístění takového provozu představuje řádově několik stovek milionů a riziko ztráty zákazníků. K rukám starostky petice ještě nedorazila. „Já ale nemám možnost zrušit nějaký provoz, až tam moje kompetence nesahají, byť vím, že si občané na provoz stěžují," podotkla Stanislava Švarcová.

close Z mimořádné tiskové konference lanškrounské radnice k požáru galvanovny. zoom_in

„Nedělní požár? Obecné ohrožení, jaké nemá obdoby"

Lanškroun – „Víc než padesát let jsme chemickým provozem obtěžováni a ohrožováni na zdraví, bezpečí a majetku," stěžují si lidé z okolí vyhořelé galvanovny v Lanš-krouně. Dvacítka z nich podepsala petici, v níž žádají informace, jak požár uškodil životnímu prostředí, jaké kroky se podniknou, aby byl bezpečný hlavně z hlediska úniku chemických látek. V petici vyjadřují také svůj kategorický nesouhlas s obnovením provozu. Jednomu z petičníků, Bohumilu Vránovi, jsme položili několik otázek:
Na tiskové konferenci radnice uspořádané kvůli požáru jste prohlásil, že proti galvanovně budete bojovat až do své smrti…
Jsem starší občan, prožil jsem si ty nejzákeřnější nemoci, o kterých si myslím, že byly způsobeny tímto provozem. Já už se nemám čeho bát.
Vznikla petice, co dál?
Z firmy Kozák se udělal obětní beránek. Ale mělo by se pohlížet na nás, na občany. My jsme ti, kteří na to doplatili. Budeme dál bojovat za to, aby ten provoz zde nebyl.
Z úst starostky zaznělo, že bude jednat o přemístění provozu. Jak to na vás zapůsobilo?
To kvitujeme. To je jediná kladná odpověď, kterou jsem za poslední dobu od starostky slyšel.
A věříte tomu, že se provoz přestěhuje?
Spíš jsem pesimista.
Na tiskovce se ukazovaly i bombičky, které při požáru létaly vzduchem. Taky je máte doma?
Já jich mám sedmdesát, všechny zadokumentované. Zaryly se do mého pozemku a do střechy. Každá bombička byla neřízená střela, zásah do hlavy by znamenal smrt. To je obecné ohrožení, jaké nemá obdoby.

Z historie provozu:

Provozovna chemické výroby, tzv. galvanovna, byla postavena bývalou Teslou Lanškroun v padesátých letech minulého století.
V roce 1977 došlo k rozšíření chemické výroby. V roce 1990 byl přistavěn objekt mořírny.
Současný vlastník, firma Kozák Svitavy, získal galvanovnu v roce 2008 již jako druhý soukromý vlastník po likvidaci podniku Tesla. V roce 2012 vydal stavební úřad v Lanškrouně stavební povolení na stavební úpravy a přístavbu skladů a expedice (zastřešení manipulačních prostor). Tato přístavba, která byla před dokončením, nebyla před požárem zkolaudována.