"Zřejmě jsme získali podobnou zkušenost jako většina menších stran vstupujících do koalic. Nedokázali jsme ovlivnit takřka nic a ztratili jsme i pocit, že se v současných podmínkách fungování můžeme dočkat změny," uvádí v prohlášení.

Jako důvody, proč v koalici končí, uvádějí netransparentnost, nehospodárné nakládání s městskými financemi, nefungující komunikaci v koalici nebo to, že se nepodařilo prosadit změnu na pozici jednatele městské společnosti Teza.

Páté kolo u vozu

"Nechceme se nezaslouženě podílet na úspěších, ale ani na nezdarech koalice, když nejsme seznámeni s probíhajícími akcemi a dozvídáme se o nich až z tisku nebo od občanů, nebo opakovaně upozorňujeme na záležitosti, které mnohdy balancují nejen na hraně zákona, ale odporují i zdravému selskému rozumu,“ vysvětlují zastupitelé Mužíková a Spirman.

Z jejich prohlášení vyplývá, že jablkem sváru je právě městská společnost Teza, která ma na starosti správu bytového fondu. V souvislosti se zastupitelstvem odsouhlasenou privatizací dvou stovek městských bytů, poukazují nájemníci na jejich špatný stav. Vinu dávají společnosti Teza, která podle nich péči o svěřený majetek dlouhodobě nezvládá a zanedbává.

"S názorem, že to nejsou naše peníze a nemusí nás to zajímat, se nechceme smířit. Vadí nám přístup města v nakládání s penězi získanými z nájmů a hospodaření s penězi občanů. Doufali jsme, že dokážeme vyvolat změnu na pozici jednatele městské společnosti Teza. Bohužel ani tuto záležitost podporovanou dlouhodobě i velkou částí veřejnosti se nám nepodařilo prosadit," upřesňuje 27 statečných ve vydaném prohlášení.

Vedení města se proti vyjádřením bývalých koaličních partnerů ohrazuje. Pod prohlášením, které po dotazu Deníku radnice vydala, jsou podepsáni starostka Magdaléna Peterková (Koalice pro Českou Třebovou), Dalibor Zelený (ČSSD) a Josef Kopecký (ODS). Důvody, které podle hnutí 27 statečných vedly k rozpadu koalice, považují za politikaření.

"Když jde o věci veřejné, nemá smysl politikařit a rozdělovat se na koalici a opozici. Nikoho neopomíjíme, nikoho jsme do role opozice nepasovali," uvádí v prohlášení.

Důrazně odmítají především nařčení z nehospodárného chování. "Každou korunu, jež město vynakládá, zvažujeme. Za poslední dva roky se veřejnými prostředky rozhodně nemrhalo," tvrdí radniční koalice.

Audit a výběrové řízení

Pokud jde o městskou společnost Teza, byl podle starostky a obou místostarostů, už na její činnost zadán audit a na místo jednatele bude vypsáno výborové řízení. "Nelze souhlasit s tvrzením, že komunikace s občany a jejich volenými zástupci je nedostatečná. Za poslední dva roky jsme se opravdu snažili o radnici co nejvíce otevřenou, která nejen že komunikuje s veřejností, ale snaží se veřejnost také permanentně informovat a vtahovat do rozhodování," ujišťují zástupci Koalice pro Českou Třebovou, ČSSD a ODS.

Hnutí 27 statečných skončilo v radniční koalici k 15. červenci. Ke stejnému datu skončil jako radní Aleš Spirman. Ukončení koaliční spolupráce není prvním odchodem, který devítičlennou radu postihl. Koncem října loňského roku rezignoval na členství v radě i na zastupitelský mandát Martin Fišer.

"Díky několik měsíců neutuchajícím a opravdu hloupým drbům jsem složil mandát radního města. Velmi mě to mrzí, ale opravdu už nemám chuť bojovat za lidi, kteří mě takto veřejně špiní," uvedl. Blíže svoje důvody nespecifikoval. Fišer se původně do zastupitelstva nedostal, mandát získal až po rezignaci Václava Cempírka, který ji ohlásil krátce po komunálních volbách. Nahradila jej Soňa Mužíková. Hnutí 27 statečných získalo ve volbách necelých devět procent, což jejich kandidátům vyneslo dva zastupitelské mandáty.

I po odchodu 27 statečných do opozice si současná koalice v zastupitelstvu drží většinu. Zda zůstane rada osmičlenná, nebude jasné dřív než v polovině září, kdy se po prázdninách sejdou českotřebovští zastupitelé.

"Jednání o další podobě koalice, která disponuje 15 hlasy v sedmadvaceti členném zastupitelstvu, proběhne v klidu v nejbližších dnech," sdělil místostarosta Dalilbor Zelený. Změny v radě města bude podle starostky Magdalény Peterkové možné uzavřít právě až po projednání a schválení zastupitelstvem města.