Během čtvrtečního odpoledne se v sále ústecké Malé scény prostřídalo přes 350 studentů, s ohledem na kapacitu sálu se konala přednáška hned čtyřikrát po sobě, pro jednotlivé ročníky zvlášť. Jeden z pořadů navštívil také místostarosta města Jiří Preclík.
Každá z přednášek byla rozdělena do čtyř navazujících částí. Úvodní blok – primární prevenci – vedl zkušený lektor Petr Kadlec z českotřebovského občanského sdružení Lidé mezi světy, který má s přednáškovou činností na základních i středních školách bohaté zkušenosti. Jeho doménou jsou právě témata, s nimiž se mladá generace často potýká: šikana, rizika spojená s moderními médii, kouření, užívání alkoholu a dalších drog, problematika mezilidských vztahů. Během svého vystoupení mimo jiné vyvracel mýty, které například s užíváním tzv. měkkých drog souvisejí. „Marihuana rozhodně není neškodná, právě iluze o její neškodnosti je nebezpečná," uvedl mimo jiné.
Přítomné se také snažil povzbudit, aby například cigaretu odložili co nejdříve. „Věřte mi, má cenu přestat. Naše tělo je vlastně geniální a umí se velmi rychle opravit," sdělil přítomným a dodal ještě dobrou radu: „Lepší je přestat hned než postupně, ale žádný pátek večer si neříkejte, že předsevzetí neplatí."

Čtyři lektoři, čtyři pořady

Žáci ústecké školy měli také možnost nahlédnout do drogové problematiky z pohledu zákonů. O právní odpovědnosti je podrobně informovala policejní tisková mluvčí Lenka Vilímková, jež ve svém vystoupení mimo jiné varovala studenty před nabízením drog jiným osobám. „Pamatujte, že distribuce, jakékoliv podání druhému, je trestný čin," řekla s tím, že nejčastěji řeší policisté v okrese drogovou problematiku v souvislosti se silničním provozem.

(jp)