Podle výběrové komise byla nejvhodnější kandidátkou současná ředitelka, rada obce však využila svého práva a na základě svých kritérií jmenovala kandidátku, která u odborníků skončila třetí. Čtvrteční jednání mělo vysvětlit důvody rozhodnutí, případně jej zvrátit, nebo naopak potvrdit. A bylo potvrzeno, navrhované usnesení, kterým by zastupitelé radě doporučili, aby své rozhodnutí revokovala, neprošlo.

Stovky podpisů

Odpůrci rozhodnutí rady obce se v Rudolticích počítají na stovky. Už 440 lidí podepsalo protestní petici, vznikla iniciativa Za naše Rudoltice, na jejímž webu veřejnost vyjadřuje své postoje. Jejich společným jmenovatelem je politické pozadí sporu. Starostka Lenka Bártlová byla do zastupitelstva zvolena za Nezávislé, Lenka Havlenová za opoziční Rudoltické Nezávislé 1. „Ze strany paní starostky to vypadá na vyrovnávání osobních účtů. Pro urážku starostenské nohy – zavřeno. Odvolaná!" napsal na web Jaromír Doležal. „Politika a politické tlaky do školství nepatří! Vzdělání má být vždy svobodné a nezávislé," dodala Radka Stejskalová.
Orlický deník krátce po výběrovém řízení položil starostce Lence Bártlové otázku, zda může stoprocentně vyloučit, že při výběru nové ředitelky u vedení obce nehrály roli osobní sympatie či antipatie. Neodpověděla. Ve své reakci zdůraznila, že rozhodnutí rady obce bylo učiněno plně v souladu se zákonem.

Neskrývali emoce

Čtvrteční jednání poodkrylo některé důvody radních, proč zvolili novou ředitelku. Starostka Lenka Bártlová připomněla, že ředitelka školy od obce obdržela písemné výtky. Týkaly se například udělování odměn, projektu Klíče pro život, údajného neprůhledného hospodaření. „Na přetřes" ale přišel i nákup skříně do školy. „Hanba! Účel!" ozývalo se, zastupitelé se opakovaně dočkali i pískotu, ředitelka potlesku. „Pošleme tam audit, než si to přebere nová paní ředitelka," zaznělo dokonce z úst Lenky Bártlové, která ke svým argumentům předkládala mnoho vyjádření i stanovisek kraje nebo ministerstva. „Jestli jsou pro vás důležitá tato stanoviska odborníků, proč jste nerespektovali rozhodnutí odborné výběrové komise?" dotázal se jeden z přítomných. Dočkal se potlesku, sál mu dal najevo, že udeřil „hřebíček na hlavičku".

Jak to vidím…

Naplnila mě bezmoc a zděšení

Lidé s trikolórami, kteří na jednání zastupitelů v Rudolticích přišli podpořit současnou ředitelku školy, marně společnými silami tloukli na vrata ledového království paní starostky. Na jevišti v sále, kde se diskutovalo, by zářila v roli ledové královny. Ve čtvrtek večer však nešlo o divadelní kus, ale skutečnost. Viděla jsem skutečné mezilidské vztahy, emoce, slyšela argumenty, zažila aroganci moci i málo vídanou sounáležitost.
Nepřísluší mi vyjadřovat názor na samotný spor Rudoltických, tedy ono výběrové řízení. Je nepopiratelné, že rozhodnutí rady je v souladu se zákonem. Pozastavuji se však nad atmosférou, která to zahaluje. V sále mě jako nezávislého pozorovatele naplnila bezmoc a zděšení ze zvoleného způsobu komunikace ze strany vedení obce. Kam se poděla lidskost? ptám se sebe sama. Asi je taková doba. Proto jsem ráda, že se najdou lidé, kteří se semknou a bojují, i s větrnými mlýny.
Šárka Mikulecká