Zazněly vzpomínky na počátek devadesátých let dvacátého století, kdy se zastupitelé odhodlali investovat desítky milionů korun do obnovy této barokní dominanty. Slova senátora Petra Šilara jednoznačně vystihují atmosféru tehdejší doby: „Měli jsme představu, ale mlhavé přísliby." Havarijní stav zámku vyžadoval rychlé rozhodování, proto se město po letech pustilo do obnovy za téměř sedm desítek milionů korun.
„Historie jednoznačně potvrdila, že rozhodnutí zastupitelů investovat do obnovy zámku bylo správné. Zámek žije, slouží vzdělávání i cestovnímu ruchu a přispívá k oživení života ve městě. Byl to velmi dobrý počin a z pohledu tehdejších poměrů krok vyžadující značnou dávku odvahy," poděkoval starosta Petr Fiala všem, kteří se na obnově podíleli.
Dodal, že ani současným zastupitelům není osud zámku lhostejný. Vloni podpořili výměnu střešní krytiny na jižním křídle zámku, předpokládá se budoucí pokračování na dalších křídlech, aby potomci nemuseli obtížně hledat cestu jak naložit s památkou. Složitou volbu, před níž stálo polistopadové vedení města, popsal Vladimír Tomek: „Získali jsme dědictví, a nevěděli, co si počít s chátrajícím zámkem. K tomu, abychom se pustili do rekonstrukce připravované již od osmdesátých let, nás podnítil městský architekt Zdeněk Auer i samotná paní hraběnka Anna Stubenbergová, která vždy tvrdila, že na letohradském zámku prožila ta nejlepší léta svého života."
Expozice není pouhým průřezem dějinami letohradského zámku. Zaměřuje se na výjimečné osobnosti a seznamuje s méně známými fakty. V sobotu 26. dubna nabízí zámek doprovodný program – malířský plenér a komentovanou výstavu o zámku. Po celý den budou brány všech památek dokořán. (mag)
Zámek v proměnách času
do 4. 5.
Letohrad, výstavní prostory v přízemí zámku
Výstava k XX. výročí rekonstrukce zámku. Otevírací doba: po – pá 8 – 11, 11.30 – 15.30; so – ne 13 – 17 hodin.
Biatlonová výstava „Z lomu až na vrchol" – potrvá do 20. dubna. Dnes zde budou vystaveny i olympijské medaile.