Čím dřív, tím líp
Od roku 2002 do roku loňského byly provedeny následující počty interrupcí: 152, 135, 136, 122, 108 a 71. Podle primáře gynekologického oddělení Dionýza Zakála nemá smysl rozlišovat miniinterrupci, jež se provádí do osmého týdne, a větší interrupci, která je možná do dvanáctého týdne. „Je to jen technická záležitost. Já jsem toho názoru, že čím dřív, tím líp. Většina se u nás provádí jako miniinterrupce,“ uvedl Zakál, zároveň dodal, že údaje nejsou celookresní, ale jen ústavní.
Na zákrok, který si vyžaduje přibližně čtyřiadvacetihodinovou hospitalizaci, v případě miniinterrupce dokonce jen dvanáctihodinovou, přicházejí ženy všech věkových kategorií. Podle primáře se nedá vysledovat jedna věková skupina, jež by „vyčnívala“.
Příčiny potratů
Za loňský rok gynekologické oddělení eviduje 169 samovolných potratů, tedy průměrně 14 měsíčně. Za první tři měsíce letošního roku je průměr dokonce ještě nižší, a to 12. „Příčina samovolných potratů je multifaktoriální,“ říká Dionýz Zakál a dodává: „Je to vyšší věk rodiček, vyšší procento asistovaných reprodukcí, které skončí potratem. Jednoznačná příčina se nedá vysledovat.“