Dvaapadesát kilometrů mají chodníky, za jejichž údržbu je odpovědné město. Sněhová nadílka ale činí jejich uklízení krajně obtížným, přestože je zajišťují desítky osob.

„Z divize komunálních služeb se údržbě věnuje asi dvacet lidí, pomáhá ještě okolo deseti nezaměstnaných,“ vyčísluje Martin Lang, ředitel společnosti Tepvos, jež má ústecké chodníky na starosti. Pomoc občanů je ovšem důležitá. Místostarosta Zdeněk Ešpandr proto přišel s návrhem, který by měl jít vzájemné spolupráci naproti.

Posyp hned na čtyřech místech


Jak vypadá „vylepšovák“, který by Oušťáci mohli využívat už první únorový týden? Má podobu přibližně pětikilového pytle. „Od pondělí prvního února se bude posypový materiál, jednou dopoledne a podruhé odpoledne, rozdávat postupně na čtyřech místech, a sice u penzionu na horním sídlišti, u základních škol v Kerharticích a Hylvátek a samozřejmě u objektu Tepvosu,“ upřesňuje ústecký místostarosta Zdeněk Ešpandr. Doufá, že by občané mohli i nadále chodníky před svými domy uklízet, a v opatření vidí možnost, jak jít „štěstíčku naproti“. „Teď máme připraveno asi pět set tašek přibližně po pěti kilech. Samozřejmě jsme připraveni na další várku, až se první rozdá. A pokud bude zájem i o druhou, nabalíkujeme třetí,“ je přesvědčen o efektivitě svého návrhu.

Že budou stovky pytlů pro občany Ústí nad Orlicí bezplatně k mání, potvrdil také ředitel divize komunálních služeb společnosti Tepvos Dušan Žižka. Stejně jako místostarosta Zdeněk Ešpandr by uvítal větší pomoc občanů, o to více, že nezaměstnaným, kteří mají možnost si uklízením chodníků přilepšit k dávkám, se příliš lopatu do ruky vzít nechce.

„Byli jsme ochotni na veřejně prospěšné práce zaměstnat až dvacet lidí. Dostali jsme seznam přibližně padesáti osob, čtvrtina o to zájem neměla okamžitě, další odmítli těsně před nástupem. Výsledkem je, že jsme zaměstnali nakonec deset zájemců a dva až tři jsou v rezervě. Zájem moc velký není,“ kroutí hlavou Dušan Žižka, připouští ale, že úklid chodníků není žádný med, když říká: „Je to práce v podstatě za minimální mzdu, v zimě, o sobotách i nedělích. Ale těch deset lidí opravdu pracuje.“

Dvě tuny posypu vyjdou levně

Opatření, jež by mělo zlepšit mnohdy pořádně kluzké ústecké chodníky, je finančně překvapivě nenáročné. Jak upozorňuje Dušan Žižka, dvě tuny směsi soli a písku městskou kasu příliš nezatížily. „Na tunu soli jsme udělali přiznivou cenu dva tisíce dvě stě korun, takže mohu říci, že celkem vyjde akce na takové tři tisíce korun,“ upozorňuje ředitel divize komunálních služeb společnosti Tepvos na finanční stránku opatření.

O tom, zda se opatření „posyp zdarma“ nemine účinkem, záleží v konečném účtování na občanech. A jejich přístup se podle správce ústeckoorlických komunikací Miloše Dalešického liší. Zatímco někteří přiloží „ruku k dílu“, jiní čekají, že si město poradí samo. „Když napadne větší množstvé sněhu najednou, jsem moc rád za ty, kteří nám pomohou, i když to není jejich povinnost. Někteří si ale zvykli na to, že jim všechno uklidíme, jejich stížnosti jsou mnohdy neopodstatněné, chtějí všechna místa perfektně uklidit. Což není v našich silách, navíc to nikdo nezaplatí,“ míní Dalešický.

JAN POKORNÝ