Od Rakouska po normalizaci

Pětatřicet příběhů, od těch nejstarších ještě z časů Rakouska-Uherska, až po ty nejnovější z předrevolučních osmdesátých let, představuje osobnosti výrazné i méně známé. Veselé i vážné události vypráví Josef Krejsa osobitým způsobem. O motivaci k vydání knihy měl autor, který celý svůj život spojil právě s Jablonným, postaráno. „Úplně prvotním impulzem byla žádost ředitele firmy Isolit Bravo Kvida Štěpánka, zda bych do jejich Občasníku nenapsal několik příběhů. K sepsání knihy jsem byl poté veden důrazným doporučením přátel, převážně místních rodáků, s tím, že když nedám příběhy dohromady a nevydám je, tak to už nikdo neudělá," zní z úst Josefa Krejsy. Jak dodává, jeho rodiče měli obchod v Jablonném od roku 1936, a tak měl už od dětství možnost řadu protagonistů svých příběhů potkávat. „Fakt je, že dnes žije už pouze jeden z nich," upozorňuje na důležitou skutečnost.

Za kmotra šel starosta

Kmotrem publikace se stal starosta Jablonného Miroslav Wágner. „Těší mne, že město podpořilo moji snahu zajištěním prodeje knihy," oceňuje pomoc zdejší radnice Josef Krejsa a doplňuje, že od poloviny května se v jablonském infocentru prodalo přes 130 výtisků. Svoji práci by nyní chtěl autor nabídnout i čtenářům okolních obcí. „Plakáty budeme umisťovat například v Horní Čermné, Mistrovicích nebo na Studeném. Rád bych také oslovil další potenciální prodejce," zmiňuje Josef Krejsa své další plány.

Jednasedmdesátiletého autora může těšit skutečnost, že se jeho kniha stala bez nadsázky rodinným podnikem. Autorkou obalu publikace s motivem renovovaného mostu přes Tichou Orlici je spisovatelova vnučka Anna Bergmannová, s elektronickým zpracováním textu pak pomáhala její sestra Zuzana, obě studentky uměleckých oborů Západočeské univerzity v Plzni. „Velké poděkování pak patří mé manželce, jednak za trpělivost, dále pak za předčítání, pomocí nichž jsme upravovali některé formulace," uzavírá Josef Krejsa.

(jp)

Další regionální knižní novinky: Literáti na trati II.: Do knihy přispěli vlakvedoucí Filip Svoboda a Martin Vídenský z Letohradu. Obálku navrhl a vytvořil Petr Pulc z Letohradu.
Pohledy shora: Publikaci s leteckými snímky V. Mýta vydal Jan Mračno.
Amatérský fotograf Josef Kuta svými snímky ze srpna 1968 obohatil publikaci organizace Člověk v tísni věnovanou sovětské okupaci.