K ochutnávce je připraveno 30 odrůd jablek. „Degustace bude provedena jak ze starých, ale stále dobrých odrůd, jako je například Ontario, Boskoopské, Idared, Zvonkovo, tak i ze současně pěstovaných jako je Rubín, Šampion, Melrose, Bohemia atd. Nebudou chybět ani nové rezistentní odrůdy, které se začínají na našich zahrádkách pěstovat. Tyto odrůdy mají tu významnou vlastnost, že se nemusí chemicky ošetřovat proti houbovým chorobám. Jedná se na příklad o odrůdy: Rosana, Rubinola, Gold Star, Selena, Zuzana, Topaz, Rajka, Rubinstep, Rezista a řadu dalších,“ přiblížil degustaci za organizátory Josef Helmich.

Bude zajímavé tyto vyjmenované odrůdy porovnat s „novošlechtěnci“ vypěstovanými ve výzkumném ústavu v Holovousích. Helmich doplnil, že degustace je v podstatě přehlídkou a porovnáním starých a nových odrůd, ze kterých vzejde určitý výsledek a rada pro zahrádkáře, co by se mělo na zdejších zahrádkách v podmínkách Podorlicka pěstovat. „Všichni pěstitelé vědí, že právě loňský rok byl na choroby abnormálně příznivý a mnoho jablek bylo znehodnoceno strupovitostí,“ připomněl zahrádkář.
Hodnocení se provádí anonymně, porota porovnává kritéria: vzhled, kvalitu slupky, jakost dužiny - její trvanlivost a celkovou chuť.
Dobu degustace v únoru vybrali pořadatelé záměrně, protože v létě a na podzim je ovoce a zeleniny dost. „V zimě je ale situace jiná, a proto chceme na zahrádkách pěstovat ovoce, které má dlouhou dobu konzumní zralosti a které za normálních skladovacích podmínek vydrží co nejdéle,“ upřesnil Helmich.
Na degustaci pozval všechny zájemce a doplnil, že součástí akce je i beseda o nových odrůdách jádrovin.

(zr, zen)