Loni spatřilo světlo světa v porodnici Orlickoústecké nemocnice, a. s., o padesát dětí více než v roce 2006, a to 1201. Ještě před deseti lety se zde narodilo o polovinu dětí méně – 577.

„To je dvojnásobný nárůst za deset let. Přemýšleli jsme, čím to je. Jednak vyšší porodností, rodí silné ročníky a starší rodičky, ale také mladé ženy. Také je to samozřejmě tím, že jsou zavřené porodnice. Ústecká patří mezi špičky, nezažila jsem, aby někdo řekl, nám se tam nelíbilo. Nemocnice má věhlas, rodí tu ženy z Brna, Uherského Hradiště nebo Pardubic,“ uvedla matrikářka ústecké radnice Milada Flídrová. Vedle tohoto trendu je častý i další jev, jímž je přibývající počet cizinek, které v Ústí rodí.

Jakub šampion

Z celkového počtu 1201 dětí bylo 609 chlapců a 592 dívek. Narodilo se sedmnáct dvojčat. Jak čtenáři Orlického deníku jistě vědí, v regionu – Žamberku a Libchavách – přibyla dvoje trojčata, která se narodila v Hradci Králové. Služby porodnice v loňském roce vyhledalo sedmnáct párů cizinců. „Nejvíce tu rodí Slováci, Ukrajinci a Vietnamci, narodil se tu i malý Holanďánek, Rus a Rumun,“ dodala Milada Flídrová s tím, že dalších 25 dvojic bylo smíšených.

Porodnice v Ústí nepotvrdila celorepublikový trend, podle nějž jsou nejčastějšími jmény Anna a Jiří. Šampionem mezi chlapeckými jmény je už řadu let Jakub (45), za ním následují Jan (39) a Adam (36). „Při vybírání dívčích jmen mají lidé větší fantazii,“ sdělila nám matrikářka, která uvedla, že vede Tereza (46), následují variace jména Nikola (41) a Natálie (28). „Upouští se od dvou jmen. Asi proto, že se v praxi zjišťuje, že je to krkolomná. Mizí také exotická jména. Přibývají ryze staročeská, jako Václav, Josef, Antonín, Jaroslav, Radoslav i Stanislav,“ uzavřela Milada Flídrová.