Chrání novorozence

Fetální monitor STAN stál zhruba 1,3 milionu korun a slouží ke sledování aktivit miminka v průběhu těhotenství od 36. týdne a následně při porodu. Nová metoda pomáhá snížit frekvenci „zbytečně provedených“ císařských řezů a počet novorozenců postižených nedostatkem kyslíku během porodu.

Nadační fond byl založen v roce 2013 Orlickoústeckou nemocnicí s cílem získat prostředky na nové vybavení a přistroje. Přispívají do něj firmy, města, drobní podnikatelé i jednotlivci z celého regionu. Mezi jeho úspěšné projekty patří například laparoskopická věž pro operační sály nebo polohovatelná lůžka a nový nábytek na interní oddělení. Jak řekl při slavnostním předávání nového přístroje nemocnici hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, fond byl v době svého založení převratným počinem ve financování zdravotnictví. „Stále je pro mnohé vzorem. Zatímco zde nadační fond, tak jako v západních zemích, funguje už poměrně dlouho, v ostatních nemocnicích se to nedaří,“ dodal.

Pozitivní náboj

Předsedou správní rady nadačního fondu je majitel jablonské firmy Isolit-Bravo Kvido Štěpánek. „Jak se čas, který už jsem prožil, hromadí a čas, který mám dožít, zkracuje, tomu procesu se říká stárnutí, mám čím dál větší radost, když se mohu účastnit něčeho pozitivního. A myšlenka Nadačního fondu S námi je tu lépe! bezesporu něčím takovým je,“ prohlásil Kvido Štěpánek a do nově zahájené sbírky vložil za svoji firmu 250 tisíc korun.

Pomoc rehabilitaci

Cílem nového projektu pro rok 2018 je získání prostředků na nákup stabilometrické plošiny, která bude pomáhat při rehabilitaci pacientů. Jedná se o jednu z řady moderních interaktivních rehabilitačních pomůcek, které zvyšují efektivitu terapie a více motivují pacienty ke cvičení. Cena plošiny se pohybuje kolem 1,3 milionu korun.

Fyzioterapeuti dovedou díky přístroji lépe zhodnotit úroveň rovnováhy pacienta a mohou se zaměřit na přesně cílenou terapii. Plošina slouží zejména pro rehabilitaci neurologických a ortopedických pacientů, najde své uplatnění i ve sportovní medicíně.

Vedení nemocnice oceňuje, že cvičení s pomocí plošiny bude účinnější a zkrátí se díky němu celková doba rehabilitace pacienta. „Prostřednictvím interaktivních her je pacient motivován provést pohyb znovu a správně. Přínos bude mít plošina pro všechny pacienty, především pak pro děti, pro které se cvičení stane daleko zábavnější. Ty navštěvují naši ambulanci především s obtížemi způsobenými vadným držením těla, po úrazech, s diagnózou centrální koordinační poruchy či s neurologickým deficitem,“ uvedla k funkci stabilometrické plošiny fyzioterapeutka rehabilitačního oddělení nemocnice Petra Novotná.