Nejen pod pokličku ústecké „ódéesky“ dává nahlédnout rozhovor s jejím předsedou MATOUŠEM POŘICKÝM. „Jsem pragmatik,“ říká o sobě mimo jiné pětatřicetiletý ředitel stavební firmy, který žije v Ústí čtrnáct let.

Výsledky komunálek přinesly pro zdejší ODS bez nadsázky šok. Jaké byly vaše pocity krátce po sečtení hlasů?
Rozhodně jsme takhle špatné výsledky nečekali, i když jsme samozřejmě tušili úbytek hlasů proti poslednímu období. Pochopitelně jsem z toho nebyl dvakrát veselý.

Byla to spíše „daň za vládnutí“, nebo připouštíte vliv mediálních přestřelek a obecně napjaté atmosféry, jež se v Ústí skloňovala ve všech pádech?
Kdybych to měl rozebrat, tak samozřejmě vidím, jak dopadla naše strana celorepublikově. Značka ODS není teď dvakrát populární. A samozřejmě poslední rok, dva nám situace v Ústí žádné body nepřinesla. Myslím si, že poslední komunální volby byly bohužel místním referendem.

Referendem o čem?
Nechci donekonečna opakovat Kociánku, je to jeden z bodů spojených s příslušnými osobami, které si vyřizovaly účty.

Napadá mne analogie krajské volby – poplatky v nemocnicích, ústecké komunálky – Kociánka. Je podle vás použitelná?
Komunál byl podle mého o Kociánce a osobnostech.

Co přesně se ve straně dělo poté, co jste přiznali volební porážku?
Jednak jsme absolvovali jednání s vítěznou stranou, kde nám bylo nabídnuto řešení situace. S nejužším vedením, což je rada místního sdružení, jsme poté probírali jednotlivé varianty. Při tak markantním rozdílu jsme si podle mne i většiny nemohli dovolit dělat koalici. Zvítězil proto názor jít do opozice. Když to řeknu natvrdo, dostali jsme na frak, což musíme uznat.

Následovaly také personální změny ve vedení organizace, že?
Proběhl regulérní sněm, kde jsme nabídli své posty, to byl logický vývoj. Máme dnes pětapadesát členů, kteří by za námi rozhodně měli stát.

Nabídka rezignace se týkala i vás jako předsedy?
Ano, pochopitelně. Rada nabídla své funkce a komplet vše bylo převolené.

Vypadá to, že v ODS nezůstal kámen na kameni. Ale minimálně jeden přeci, vy…
Ano, já. Do rady byli navrženi noví členové, například Lukáš Chadraba, Martin Mačka a Dalibor Adam.

Ještě ne dvaadvacetiletý Lukáš Chadraba je novým místopředsedou ústecké „ódéesky“, znamená to pomyslný příliv mladé krve?
Řekl bych spíše nové tváře, jež odvedly velký kus práce a jsou to aktivní členové ódéesky, kteří mají o Ústí přehled.

Kde bude těžiště práce místní ODS v opozici, na co se hodláte zaměřit?
Samozřejmě se musíme naučit být správná opozice, hlídat a kontrolovat stávající koalici. Ale chceme hlavně, abychom byli jinou opozicí, než jaká tady, troufám si říct, poslední roky byla. Chceme být konstruktivní, abychom přinášeli názory ku prospěchu města a neptali se na nepodstatné.

Mám tomu rozumět tak, že se podle vás minulá opozice chovala destruktivně?
Nevím, jaké mám přesně použít slovo. Určité věci šly do úplně zbytečných detailů a opozice v tu chvíli nebyla konstruktivní. A hlavně se změnila jedna hlavní věc. Nikdy předtím se nestalo, aby se opozice postavila proti demokraticky odhlasovanému rozhodnutí a zatahovala do něj kraj a různé veřejné orgány. To bývá standard ve větších městech, ale my si tu hráli na vysokou politiku.

Výstupem vaší činnosti v opozici je tiskové prohlášení, zveřejněné na sklonku ledna. Co vás společně s Lukášem Chadrabou vedlo k jeho vydání?
Rozhodně bychom byli rádi, aby ODS v Ústí nebyla vidět jen jednou za čtyři roky. Občané by měli vidět, že tu naše strana je a pracuje. Rozjeli jsme také nové webové stránky.

V prvé řadě připomínkujete poslední Ústecký Advent, z jakých důvodů?
Vítězné sdružení mělo volební program a v něm bylo naznačeno, že bude na městských akcích šetřit. Advent ovšem nebyl správně vyčíslen, nějaké peníze dříve stál, ale mezi lidmi kolovala úplná ´hausnumera´. Advent se očesal o ohňostroj a velká jména, jenže značná část peněz na ně každý rok byla od sponzorů. Oslovil je někdo?

Ono to také svádí k polemikám, jestli předchozí vedení nebylo na sponzory provázáno, nemyslíte?
Je jednoduše prokazatelné, kteří sponzoři akce podporovali, a je tam hodně takových, kteří neměli čtyři roky s městem nic společného.

Hlavním bodem ale, zdá se, budou změny v Tepvosu, které záhy odstartovaly odvoláním Martina Langa z postu jednatele. Souhlasíte s těmito kroky?
Dalo se to očekávat, Oušťáci to měli ve volebním programu. I my jsme pro změny, těm by ale měl předcházet audit. Divím se, že mu předchází personální kroky.

Ale co bychom si namlouvali, změnám někdy předchází ´padání hlav´, ne?
Ano, ale potom je to záležitost politická, nikoliv pragmatická.

Kvůli Tepvosu byla rovněž ustanovena pracovní skupina a k ní máte, pokud se nepletu, rovněž výhrady.
Nepoukazovali jsme jen na to, že komise nebyla složena ze zástupců všech stran, jak uvedl pan starosta. Zajímavé je, že při první a druhé schůzce jsem se nedověděl nic, při třetí bylo rozhodnuto o odvolání jednatele. Žádný výstup na papíře o tom vydán nebyl.

Máte osobně tip, kdo nahradí bývalého zastupitele za ODS na postu jednatele?
Nějakou představu mám a o něčem jsem slyšel, ale teď je moc brzy o tom hovořit.

Když je zastupitel za ODS zároveň ředitelem a jednatelem městské společnosti, nesvádí to trochu ke střetu zájmů? Není v takovém případě změna přímo nutná?
Když pan starosta říká, jak je zaskočen tím, co našel ve smlouvách Tepvosu, a hovoří o nutných změnách, jsem tím trochu překvapen. Tyhle věci jsou dlouhodobé, fungují od založení Tepvosu a u jejich vzniku byli dnešní zástupci Oušťáků pánové Holubář a Mejdr. Dvě volební období to nevadilo a teď najednou…

Chtě nechtě se nevyhneme ani Kociánce. Po vánočních akcích na ní vedení nenechalo nit suchou, vy ji v prohlášení nadále bráníte. Proč?
Je to zarážející. Člověk si otevře Deník i další noviny a najde články na totožné téma se stejnými lidmi, jak je Kociánka nevyužitelná. Proč se v tuto chvíli Kociánka vytahuje a řeší se její funkčnost, když je park zapadaný sněhem a tráva na něm ještě nevylezla? V tuhle chvíli hodnotit je brzo a hodnotit by měli především občané města.

A jak se vypořádat s argumentem, že se na městské akce neosvědčila?
Každému je jasné, že náměstí a Kociánka je úplně jiný prostor. Přesunout akce z náměstí na Kociánku není dobře možné.

No dobře, ale kdy jindy využít třeba amfiteátr na Kociánce než při městských akcích?
Určitě ano, ale těžko tam dostanete pódium jako na náměstí.

Více než Kociánka bude Ústím letos určitě hýbat vlakové nádraží. U jeho problematiky vidím zajímavý rozpor: zatímco bývalý starosta Richard Pešek si se sdružením Nádraží nedáme! zrovna netykal, nový místopředseda ústecké ODS Lukáš Chadraba je naopak jeho členem. Znamená to, že nyní k záchraně nádraží bude mít strana blíž?
Lukáš Chadraba v roce 2009 měl snahu zasáhnout do sdružení Nádraží nedáme! To byla jeho osobní aktivita. Nyní budou probíhat jednání, kde současný pan starosta požádal i našeho poslance PČR Radima Jirouta, abychom postupovali jednotně. A to jsme chtěli vždycky, byť budete asi říkat, že výstupy od bývalého starosty byly rozporuplné.

To mi nepřísluší komentovat.
Mně také ne. Jako ODS chceme, aby nádraží fungovalo. A nebudu říkat, jestli stará nebo nová budova, ale nádraží pro občany města.

Nekličkujete trochu?
Ne, nám jde o to, aby byl postup jednotný. Určitě se oba shodneme v tom, že chceme nádraží s reprezentativní budovou, kde budou zastavovat rychlíky a cestující budou mít kam jít na záchod.

Takže na prvním místě komfort služeb a až poté ve které vlastně budově?
Jako předseda MS ODS jsem pragmatik a vím, že poslední vývoj nasvědčuje záchraně budovy. Osobně jsem přesvědčen, že tu neměla být a mělo se vyprojektovat nové nádraží. Za současného stavu je ale hlavně důležité, aby v Ústí bylo vůbec nějaké nádraží.

Pokusme se ještě o malou prognózu roku 2011. Kde myslíte, že budou největší „třecí plochy“ mezi současným vedením a opoziční ODS?
Myslím, že půjde o majetek města a jeho spravování, především Tepvos. U některých změn možná nebudeme mít společné názory. Vzhledem k tomu, že v příštích letech se nechystají výraznější investice, rozporů asi nebude tolik.

A co areál Perly, který se městu podařilo získat, jak si představujete jeho budoucí využití?
Máme dlouhodobou vizi, co s areálem. Měl by tam být prostor pro příspěvkové organizace města a občanské aktivity. Největší část areálu jsme plánovali pro parkování. V areálu by byl prostor také pro zeleň a nové byty či obchody. Očekáváme, že budeme přizváni do komise řešící její využití, z níž vznikne reálný výstup, na základě kterého bude areál využit.

Co si myslíte o současné finanční situaci Ústí? Rating města poklesl ze stupně Aa1.cz na Aa2.cz, což může ztížit dostupnost dalších úvěrů.
Udělali jsme za čtyři roky velké akce, všechny prošly v zastupitelstvu demokratickou cestou. Nehledě na to, že v ratingové zprávě je hlavně zmiňována společnost Tepvos, která třeba zajišťuje obrovskou teprve rozbíhající se akci, rekonstrukci kanalizace. Podle odhadů ratingové společnosti je pokles ratingu krátkodobou záležitostí. Finanční situace města není zdaleka tak tíživá.

A Tepvos také zajišťoval nepovedený projekt fotovoltaické elektrárny, který nakonec skončil na papíře a město peníze pouze stál.
Zase docházíme k zastupitelstvu. Dvakrát se odhlasovaly přípravy a při posledním hlasování v září nakonec nedošlo ke schválení. Chápu ale, že problém byl způsobený očekáváním legislativních změn na konci roku.

Očekáváte vy osobně vylepšení vztahů mezi vedením města a opozicí? Role se prohodily, ale šrámy z posledních čtyř let jsou patrné.
My jsme teď opozice a z toho vycházíme. Nebojím se vztahu opozice s vedením, ale spíše vztahů osobností stávajícího a minulého vedení města.
Jako třeba když si koupím měsíčník Ústecké ozvěny a dočtu se od členů ODS, že máme starostu burana, co se neumí obléknout a pozdravit?
V posledním vydání Ozvěn jsou v některých článcích čtenářů i některé politicky nekorektní útoky, které odsuzuji. Ale nemohu potvrdit, že se jedná o příspěvky členů našeho místního sdružení ODS.

JAN POKORNÝ