V pondělí začal Týden sociálních služeb České republiky, který zviditelňuje a prezentuje poskytovatele sociálních služeb u nás. Akci vyhlásila Asociace poskytovatelů sociálních služeb společně s ministerstvem práce a sociálních věcí.

Domovy, poradny, zařízení pro mládež

V České republice působí víc než dva tisíce organizací či sdružení, které poskytují sociální služby. Kampaň má ukázat veřejnosti, že jde o služby kvalitní, které pomáhají statisícům lidí a díky nim si řada klientů může zachovávat lidskou důstojnost a soběstačnost. „Chceme ukázat veřejnosti, že varianty, kvalita a úroveň sociálních služeb této země zaznamenaly od devadesátých let znatelné změny,“ vysvětluje cíle prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb České republiky Jiří Horecký. „Chceme upozornit širokou českou veřejnost na důležitost a nepostradatelnost sociálních služeb v každém moderním a vyspělém státě, tedy i v České republice. S očekávanými demografickými trendy bude úloha sociálních služeb ještě důležitější a tyto výzvy by se neměly podceňovat.“

Součástí kampaně bude i středeční celostátní den otevřených dveří, ke kterému se přihlásilo přes 740 poskytovatelů sociálních služeb z různých koutů republiky. Mezi nimi je i řada organizací a sdružení z Orlickoústecka.
V Ústí nad Orlicí budou v době od 9 do 15 hodin přístupné prostory všech poskytovatelů sociálních služeb zřizovaných městem: jedná se o Stacionář (T. G. Masaryka 123), Centrum sociální péče města (Na Pláni 1343) a o Domov důchodců (Cihlářská 761). Kromě nich bude také v Ústí přístupné od 8 do 12 hodin poradenské středisko pro nedoslýchavé Help (ulice ČSA 284).

Občanské sdružení CEMA v Žamberku pořádá den otevřených dveří od 9 do 16 v Domově pro ženy a matky s dětmi v tísni (ČSA 728) a v Domě na půl cesty (Sadová 1475). Dny otevřených dveří pořádají i tři Domovy pro seniory, v době od 10 do 16 hodin ve Sloupnici, od 9 do 14 hodin v Lanškrouně a od 9 do 15 hodin v České Třebové.
Veřejnost také zve k prohlídce mezi 13. a 16. hodinou Domov pod hradem na Žampachu a mezi 9. a 15. hodinou denní stacionář na Matyášově ulici v České Třebové. Ve „městě železničářů“ bude také mezi 9. a 15. hodinou otevřena pečovatelská služba na Masarykově ulici.
K celostátní akci se připojilo i nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Skp-centrum ve Vysokém Mýtě, jeho prostory v Průmyslové ulici č. 168 budou otevřené od 11 do 17 hodin.

(daf)