Ačkoli na začátku minulého týdne se pacienti s možností neplatit v Orlickoústecké nemocnici regulační poplatky teprve seznamovali, po týdnu už se kraji upisují ve velkém. Jak včera potvrdil ředitel Martin Procházka, většina pacientů využívá možnosti podepsat darovací smlouvu a nechá za sebe platit kraj. Zůstává na pacientech, aby se sami informovali o dopadech této možnosti.

Jakmile dar, který touto formou přijímají, dosáhne tří tisíc korun, musí jej zdanit. „Zdravotnický personál na to nemá čas, ale informace máme vyvěšené v ambulancích a na internetu,“ dodává k tomu ředitel.

Nemocniční lékárna zažívá nápor, kterého se vedení mírně obávalo. Počet přijatých receptů vzrostl o 42 procent. „V lékárně je to náročné, farmaceuti jsou enormně vytížení, zásobování nemocnice potom zvládají jen s vypětím všech sil,“ potvrzuje Procházka.

Farmaceuti přitom chybí, takže zvýšení počtu pracovníků lékárny nepřipadá v úvahu. Přijata byla jen administrativní pracovnice. V lékárně totiž pacient, který nechce platit, musí nejprve k přepážce, kde je s ním vyplněna darovací smlouva, a teprve potom jde k výdejní přepážce.

Politický a konkurenční boj

Poplatky nevybírají ani ústecké lékárny Dr. Max a Na Kociánce. Pokles počtu zákazníků tak zaznamenává lékárna Na Štěpnici. Její majitelka Jitka Gieblová trvá na svém: lékárna dodržuje zákon a poplatek nebude na vlastní náklady odpouštět. „Nabízíme pacientům možnost sepsat žádost o dar na krajský úřad. Někteří toho využívají. Chceme, aby všichni pacienti měli stejnou dostupnost zdravotní péče,“ dodává Gieblová.

Předseda okresního sdružení lékárníků Zdeněk Obr je stejného názoru: „Lékárny by se určitě neměly nechat donutit k tomu, aby poplatky nevybíraly. Poplatky měly být nástrojem úsporným, který se navíc osvědčil. Teď se ale staly nástrojem politického boje. A politici se snaží boj přenést na lékárny, aby se z něj stal konkurenční boj mezi lékárnami, respektive lékárnami a krajem. Jednou tady platí zákony, a ty by měly platit pro všechny. Když to odlehčím, je to jako kdyby nějaká politická strana řekla, že modrá je lepší než zelená, proto budeme jezdit na modrou, ale jen na některých silnicích.“