Přípravy na vytvoření nového českého a prvního světového rekordu právě vrcholí.
Podstatou rekordu je vytvořit co nejdelšího knoflíkového hada. Rekord má být vyhodnocen už za tři týdny, 4. června při Knoflíkiádě na Zámečku. Organizátorce akce, kastelánce Krasavě Šerkopové, mnoho času nezbývá. Už do loňské Knoflíkiády se zapojilo velké množství lidí, knoflíky navlékali jednotlivci i celé týmy. „Knoflíkový tým“ se při druhém ročníku ještě významně rozrostl o další zapálené navlékače, přesto je teď na Zámečku potřeba pomocných rukou. „Návleky zatím nejsou zpracované, doufám, že o víkendu přijdou dobrovolníci, kteří budou ochotni pomoci s obalováním jednotlivých řad a měřením návleků,“ prosí o pomoc Krasava Šerkopová. Těm, kteří chtějí přispět svou troškou do mlýna a společně vytvořit nejdelší knoflíkový návlek na světě, vzkazuje: „Přijďte tuto sobotu i neděli od 9 hodin na Zámeček. Doporučuji se tepleji obléknout, za věží, kde se při příznivém počasí bude na návlecích a obalování jednotlivých řad technickou fólií pracovat, je stálý průvan. Pokud by pršelo, pracovalo by se v prvním patře i v zámecké věži, kde je po zimě stále ještě chladno.“ Pro dobrovolníky je zajištěno nealko pití, jídlo si však musí donést. Za zpracování určitého počtu metrů návleku prý pomocníci dostanou vstupenku na Knoflíkiádu zdarma. „Budeme potřebovat pomoci i další víkendy 21. a 22. května a 28. a 29. května, protože ty největší návleky stále na Zámečku ještě nejsou. Při akci budeme potřebovat hodně pomocníků na rozmotání rekordního návleku na plachtu, aby mohl být zkontrolován a změřen komisařem agentury Dobrý den,“ dodává kastelánka.
Na Zámeček už dorazilo mnoho knoflíkových návleků. O jeden z těch větších se zasloužil klub onkologických pacientů. „Několik členek klubu s vedoucí Alenkou navléklo dohromady 14 276 knoflíků, což je opravdu hodně. Jak je návlek dlouhý, se zatím neví, ještě není zpracován. Celkem letos na Zámečku přibylo k našemu českému rekordu už víc knoflíků, než byl loňský rekord 25 654 navlečených knoflíků. Už jsme jich napočítali víc než třicet tisíc,“ podotkla Krasava Šerkopová. Spojením nového návleku se starým by už měl knoflíkový had přes padesát tisíc knoflíků. A to je na Zámečku přes 70 tisíc kusů volných knoflíků.
Dnem zúčtování bude sobota 4. června. Charitativní akce bude mít opět velmi pestrý program, účinkující budou zpívat, cvičit i tančit country tance. Zajímavé bude vyprávění herce Jiřího Krytináře, děti se mohou těšit na skákací hrad nebo oblíbeného klauna s bublifuky. Pro soutěžící v různých disciplínách budou připraveny zajímavé ceny. Uskuteční se i aukce zajímavých předmětů, jeden z nich – plyšovou žížalu Jůlinku – věnovala Dáda Patrasová. Draženo bude i velké dřevěné slunce s podpisem režiséra Zdeňka Trošky.
Výtěžek letošní Knoflíkiády bude věnován sedmi klientům s kombinovaným postižením z Domova pod hradem na Žampachu, kteří peníze potřebují na nezbytnou asistenční službu.