U nás zimujícím ptákům nastaly krušné časy, a tak začali vyhledávat ve větší míře krmítka v zahradách a na balkónech domů. Pokud patříte k přátelům našeho zpěvného ptactva, tak právě nyní je nejvhodnější příležitost, jak ptákům pomoci přečkat zimní nepohodu.
Nejběžnějším ptákem, který navštěvuje každé krmítko, je sýkora koňadra. Sýkory se v přírodě živí hmyzem a v zimním období mají nejraději semena slunečnice, rozdrcené vlašské ořechy nebo hovězí lůj. Další sýkorou, která běžně navštěvuje krmítka, je modřinka a vzácně se na nich objevuje i sýkora úhelníček a sýkora babka.

Ze zrnožravých ptáků se na krmítkách objevují zvonci zelení, čížci lesní, stehlíci, pěnkavy obecné i jikavci, dlasci a hýli. Často pak i vrabci domácí a polní, kteří však již nejsou tak hojní, jako tomu bylo před lety. Všichni tito ptáci si rádi pochutnají na semenech slunečnice a na šrotu z obilnin nebo na strouhance z bílého pečiva.

Kosi, kvíčaly a brkoslavi se v zimě živí výhradně plody ovocných stromů a bobulemi jeřábů, šípků a ptačího zobu. Na krmítkách mají nejraději jablka. Vždy však platí, že veškerá semena i plody nesmí být plesnivé ani chemicky ošetřeny. Ptáky zásadně nekrmíme chlebem, uzeninami, slanými potravinami, suchými těstovinami ani kynutými výrobky, protože jim způsobují vážné zažívací potíže. Smyslem přikrmování ptáků je ptákům pomoci přečkat zimu a ne jim uškodit. V prodejnách pro chovatele zvířat můžete koupit i speciální směsi pro zimní přikrmování ptáků nebo lojové koule. Ornitologové však doporučují používat směsi, které obsahují největší podíl slunečnice nebo pouze slunečnicové semínka. Ta mají naši ptáci nejraději.

(red)