O nehodě se tehdy dalo mluvit jako o ironii osudu. Radnice právě připravovala jeho restaurování, když o jednom z dubnových úterků jela devětašedesátiletá řidička směrem od centra města rovně a najela přímo do pomníku. Ten se rozpadl na kusy a skončil v areálu Technických služeb. Řidička tehdy vyvázla bez zranění, policii ale musela vysvětlovat chybějící potvrzení potřebné k řízení auta.

Radnice na obnovu pomníku požádala o dotaci ministerstvo obrany. Napoprvé neuspěla. „Letos jsme byli úspěšnější. I díky dotaci zachráníme památku připomínající jednu z obětí prusko-rakouské války,“ konstatoval starosta František Jiraský. Pomník by se na rozcestí měl vrátit zhruba v polovině září a do konce října potrvá jeho restaurování. „Náklady přijdou na 70 tisíc korun. Z ministerstva obrany na to město obdrželo dotaci 56 tisíc korun,“ doplnila mluvčí radnice Marie Lněničková.

Vysoké Mýto pečuje o památku obětí válek

Během pár týdnů také slavnostně odhalí pomník padlým v první světové válce ve Svařeni u Vysokého Mýta. „Jeho vybudování navrhli obyvatelé této místní části, kteří vypátrali všechny místní oběti první světové války,“ přiblížil starosta. Dodal, že radnice v poslední době také zrestaurovala pomník na válečném hrobě u rybníku Chobot a památník, který stojí na autodromu. Opravy se před třemi lety dočkal i pomník obětem obou světových válek na vysokomýtském hřbitově. „Pečujeme rovněž o mohylu v Jungmannových sadech postavenou na památku hrdinů z vysokomýtské posádky padlým v roce 1919 při obraně československých hranic u slovenského Kysaku,“ doplnil František Jiraský.

LOUKU U VONWILLEROVY TOVÁRNY v Žamberku každou středu zaplní návštěvníci Biografu Etienne.
Přijel také Biograf Etienne