V Křešicích je ještě hodně práce

Mezi dobrovolníky, kteří pomáhají v místech zasažených velkou vodou, jsou hasiči z našeho okresu i členové Červeného kříže. Plné ruce práce mají hasiči z Lanškrouna a Dolního Třešňovce, kteří ve čtvrtek odjeli na pomoc vyplaveným Křešicím pár kilometrů od Litoměřic. Obec se zhruba patnácti sty obyvateli spláchlo Labe, podle odhadu hasičů se s následky povodně potýká zhruba polovina domků v Křešicích. „Naše práce teď spočívá hlavně v úklidu a odčerpávání vody, rozebírali jsme protipovodňové stěny. Z vytopených domů jsou už věci vynošené a odvezené, teď se odčerpává voda ze sklepů, domky se omývají… Hodně už se udělalo, ale práce je ještě kupa," popsal situaci v Křešicích Tomáš Borovský ze Sboru dobrovolných hasičů v Dolním Třešňovci.
Lanškrounští hasiči budou pomáhat obyvatelům Křešic do neděle, podle potřeby i déle. Místním přivezli i materiální pomoc, kterou nasbírali obyvatelé Lanškrouna. V Křešicích za ni byli vděční. Hasičům se jen těžko popisují pocity, jaké na Litoměřicku zažívají. „Tohle nejsou záběry z televize. Na člověka to zapůsobí, když vidí linku vody na stěnách do půlky oken baráku. Je to zkrátka síla," svěřil se Tomáš Borovský.
Během čtvrtka a pátku vyjely do povodněmi postižených oblastí další jednotky dobrovolných hasičů. Jde o hasiče z České Třebové, Letohradu, Ústí nad Orlicí, Černovíru, Dolní Dobrouče a Hnátnice, kteří čerpají vodu a odklízejí následky povodní v Litoměřicích.
Martin Hodoval z ústeckého Červeného kříže působil v centru humanitární pomoci ČČK v Praze 1, ve kterém se organizovala pomoc pro postižené lokality. Pro Deník přidal jeden z postřehů: „Někteří starostové zažili povodně v roce 2002 a už věděli, co lidé, organizace a všichni ostatní zažili. Některá místa byla ale vyplavená poprvé, voda se k nim dostala třeba kanalizací. Měli tu nevýhodu, že si do poslední chvíle mysleli, že to zvládnou sami." Přitom dobrovolníci mohou lidem postiženým povodní pomoci nejen fyzicky, ale i duševně, v nouzi mají vedle sebe někoho, kdo podává pomocnou ruku.

Dát vše do pořádku bude nákladné

Materiální sbírky sice končí, finanční ale pokračují. A jak potvrdil Martin Hodoval, hodit se bude každá koruna navíc: „Třeba čištění a oprava studní jsou nákladné, stojí i několik tisíc korun. Jenom na Zbraslavi bylo vyplaveno dvě stě padesát studní, a když se to pronásobí, vycházejí opravdu velké částky."
Iva Preclíková jela společně s nákladem humanitární pomoci nasbírané na Orlickoústecku do středních Čech. „Předávali jsme ji starostovi v Dolanech u Prahy, který byl nadšený a slíbil, že až to bude možné, občanům ji rozdá. V té chvíli se lidé teprve dostávali z bláta, odčerpávali vodu a věci se jim velmi hodily."