Humanitární pomoc

Občanské sdružení Bodaj, které spolu s letohradskou farností výstavu pořádá, založila v roce 2001 skupina studentů, kteří se již několik let aktivně podíleli na humanitární pomoci směřující do dětského domova ve Vilšanech. V dětském domově je asi 170 klientů s mentálním, fyzickým nebo kombinovaným postižením od 3 do 35 let. Dobrovolníci z Bodaje sem jezdí třikrát za rok a pomáhají místnímu personálu pracovat s dětmi např. formou fyzioterapie, arteterapie nebo canisterapie. Hlavně ale svou lidskostí – obyčejným úsměvem, pohlazením, dotekem.
Ředitel sdružení Jan Čanda k tomu uvádí: „Podmínky ve zdejším dětském domově byly zpočátku otřesné. Za poslední tři roky se sice dost zlepšily, ale naše působení má stále své opodstatnění. Třeba na jednu vychovatelku zde připadá šestnáct dětí, a to se při nejlepší vůli nedá zvládnout. Máme radost z toho, že se nám zde podařilo uvést do provozu fyzioterapeutický kabinet a proškolit dvaadvacet pracovníků dětského domova v bazální stimulaci, kterou příznivě vnímají děti upoutané na lůžko."

Dobrovolníci z Bodaje na vernisáži: Jana Hurdová, Jan Čanda a Monika Caudrová.

Dobrovolníci z Bodaje na vernisáži: Jana Hurdová, Jan Čanda a Monika Caudrová.
Foto: Vladislav Náhlík

Bodaj: kéž by…

Vedle přímých výjezdů se občanské sdružení Bodaj („bodaj" znamená ukrajinsky „kéž by") soustřeďuje na pořádání benefičních akcí, výstav, koncertů.  Právě takovou výstavu s možností zakoupení obrázků, vytvořených vilšanskými dětmi,  mohou zájemci vidět v Letohradě. Výtěžek z prodeje je určen na podporu toho, co dělají lidé z Bodaje pro děti z konce Ukrajiny.
Výstava je otevřena v kostele v Letohradě-Orlici každou neděli od 9.45 do 11.45 hodin, lze se objednat také na tel. čísle 731402236 do konce července. (im)