Provoz zachovají

„Vyplynula z ní doporučená varianta, a to dlouhodobý pronájem části podniku České dráhy. Mezi hlavními důvody byly ty ekonomické. České dráhy nemají dostatek finančních prostředků na rozvoj tohoto segmentu,“ uvedl včera pro Deník Jiří Kešner, ředitel kanceláře náměstka pro dopravní cestu na generálním ředitelství drah.

Dozorčí rada schválila vyhlášení výběrového řízení na konci září. Přihlášky se přijímají do 16. listopadu. Podle Kešnera si již řada subjektů vyzvedla zadávací podmínky. Železniční zdravotnictví zajišťuje komplex závodní preventivní péče pro železniční zaměstnance a pro zaměstnance externích zaměstnavatelů, diagnostickou a léčebnou zdravotní péči. Mezi zdravotnická zařízení patří Železniční nemocnice Praha a dále polikliniky v Plzni, Nymburku, Olomouci, Ostravě a také České Třebové. Jiří Kešner nás ujistil, že „nájemce musí zachovat účel, ke kterému zařízení slouží.“ Železničáři se tak nemusejí obávat, že by v České Třebové přišli o své zdravotnické zařízení.

O konkrétní ceně pronájmu nechtěl Jiří Kešner hovořit. Její výše je prý však jedním z kritérií výběrového řízení. Mezi ta další patří podle serveru Aktuálně.cz provozování nejméně tří zdravotnických zařízení, zaměstnávaní aspoň sta lékařů nebo obrat: zájemce prý musí mít v posledních třech letech obrat nejméně půl miliardy. Podle Aktuálně.cz České dráhy nastavily podmínky soutěže tak, aby je mohla splnit pouze jediná tuzemská firma, a to společnost Agel, jejímž akcionářem je ocelářský magnát Tomáš Chrenek.