Vyfotili jste v neděli polární záři někde nad Pardubickým krajem?
Podělte se o své úlovky. Stačí poslat na email kamil.dubsky@denik.cz, rádi vaše fotografie zveřejníme v galerii na našem webu. Prosíme jen uvést místo, ze kterého byl snímek pořízen.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v neděli informoval, že na obloze v Česku skutečně bude možné pozorovat polární záři.

„Dnes před obědem dorazil k Zemi materiál z jedné ze slunečních erupcí. Aktuálně je zemské geomagnetické pole narušené a je naděje na spatření polární záře po setmění. O co víc, není vyloučené, že ještě dorazí k Zemi i další, pozdější erupce. V takovém případě by šance na spatření polární záře ještě výrazně vzrostla,“ avizoval na sociální síti X ČHMÚ.

Autoškola. Ilustrační snímek
69letý žák autoškoly v Třebové měl v sobě litr vína. Řidičák neměl kvůli pití

V místech, kde ustoupila oblačnost, nakonec dechberoucí úkaz předčil veškerá očekávání. „Velice silná polární záře, jakou jsme nezažili už roky. Kdo by to byl čekal? Kdo máte jasnou oblohu, zkuste pozorovat nad severním obzorem,“ doporučovali na sociální síť X meteorologové.

Jedná se o velmi dynamický a proměnlivý úkaz. Závisí na okamžité polaritě slunečního větru. „Proto záře nemusí být vidět a během minuty najednou velmi výrazně. Šance nicméně je i později během večera,“ informoval ČHMÚ nadšence. Ti posílali snímky z různých koutů Česka. Polární záře byla podle ČHMÚ viditelná ze Slovenska i Maďarska.

Hřebečský tunel je od 6. do 8. listopadu zavřený.
Další komplikace na I/35. Hřebečský tunel je do středy zavřený

Podle astronomů se očekávalo se, že částice z erupce dorazí k Zemi 5. listopadu. Podle záznamu ve slunečním větru zřejmě dorazily hned dvě vlny částic.

Na Slunci došlo k erupci filamentu, posléze doprovázené výronem hmoty ze sluneční koróny. Tyto nabité částice dorazily v neděli k Zemi a silně rozbouřily zemskou magnetosféru. Na obloze se večer rozhořela krásná polární záře, která byla vidět i z části území Česka a Slovenska.

Filament je protuberance vznášející se v magnetickém poli nad povrchem Slunce. Tato chladnější oblaka plazmatu se promítají jako tmavé pruhy na kotouč Slunce. Při erupcích bývají tyto filamenty vyvrženy do okolního prostoru a putují jako oblaka plazmatu Sluneční soustavou.

Astro.cz