Polák byl v bezvědomí bez srdeční akce a bez dechu, údajně u něj došlo k plicní embolii. K pacientovi nejprve vyrazili čtyři záchranáři Horské služby. Mezitím muže resuscitovali přítomní turisté.

„Těm, stejně jako zaměstnancům areálu, musíme poděkovat. Resuscitaci jsme si okamžitě převzali. Za pomocí automatizovaného externího defibrilátoru se nám podařilo u muže obnovit krevní oběh i dýchání,“ popsal zásah lékař Horské služby Štěpán Malec.

K podobně dramatickému pokusu o záchranu života došlo na Dolní Moravě v červnu loňského roku, kdy zkolaboval turista v blízkosti nově otevřeného visutého mostu. I přes veškerou snahu o obnovení životních funkcí muž zemřel. Šlo o srdeční selhání.

Mezitím do areálu Dolní Moravy dorazila posádka Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje (ZZSPaK).  "Bylo opravdu špatné počasí. Po příjezdu na místo byl náš lékař společně se záchranářem vyvezen na místo čtyřkolkou," potvrdila mluvčí ZZSPaK Alena Kisiala.

Lékař se okamžitě zapojil do záchranné akce s tím, že se bude chystat předání pacienta do vrtulníku. Počasí ale bylo natolik nepříznivé, že vrtulník nemohl přistát.

„Zásah komplikovala sněhová bouře. Muže jsme museli transportovat z hřebenu na kanadských saních. Na nich ležel pacient a na něm seděl záchranář, který musel i za jízdy provádět srdeční masáž,“ popisuje složitost zásahu dispečer Horské služby Jakub Fabián.

„Jednalo se o velmi složitou situaci a velmi raritní záchranářský postup, ke kterému mu nás donutily klimatické podmínky. Provádět srdeční masáž na jedoucích kanadských saních je velmi obtížné,“ říká zasahující záchranář Filip Tomanec. Muž byl s obnovenými životními funkcemi předán zdravotnickým záchranářům v kritickém stavu. Ve záchrance zdravotníci pokračovali v záchranné činnosti, natočili muži EKG a prováděli další medikaci. Poté ho převezli do nemocnice v Ústí nad Orlicí.

close Společný zásah turistů, horských záchranářů a krajské zdravotnické služby byl dramatický a vzhledem ke klimatickým podmínkám neobvyklý. info Zdroj: Martin Netolický zoom_in Společný zásah turistů, horských záchranářů a krajské zdravotnické služby byl dramatický a vzhledem ke klimatickým podmínkám neobvyklý.

Mezi svědky dramatické záchrany života byl i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. "Jel jsem kolem na lyžích a všechno jsem viděl. Jsem rád, že záchrana života, která trvala několik desítek minut, byla úspěšná. Moc děkuji všem, kteří se na záchranné akci podíleli. Klobouk dolů před všemi, byla to profesionálně odvedená práce. Zvláštní poděkování patří i dvěma zaměstnancům areálu, kteří neváhali a přiběhli poskytnout první pomoc přímo na místo," řekl hejtman.

K jinému dramatickému pokusu o záchranu života došlo na Dolní Moravě v červnu loňského roku, kdy zkolaboval turista v blízkosti nově otevřeného visutého mostu. I přes veškerou snahu o obnovení životních funkcí muž zemřel. Šlo o srdeční selhání.