V rozhovoru vysvětlil, jak se zachovat při útoku psa, nedávno k němu došlo v České Třebové. Více zde:

Útočníci už jsou v psím nebi

Jaroslav Kovář

Která plemena psů nejčastěji útočí na lidi?
V podstatě je to jedno, záleží spíš, jakou výchovou pes u majitele projde. U všech plemen najdete tři hodné a tři agresivní. Jsou plemena, u kterých jsou útoky procentuálně častější. Nedá se to ale považovat za bernou minci. Když se podíváte na statistiky, tak zjistíte, že nejvíc lidí pokouše jezevčík nebo další malá plemena, což je dáno tím, že je lidé podcení kvůli velikosti.

Jak se má člověk chovat, když na něj pes zaútočí?
Ve většině případů je to tak, že pokud zůstanete stát v klidu, pes přiběhne, zavrčí, očuchá vás a odběhne. Pokud je to menší pes, může zabrat výhružný křik. Když máte s sebou zvíře nebo dalšího psa, je ten útok většinou směřovaný na něj. Nejhorší v tomto případě je, když zvíře majitel zvedne do náruče, aby ho ochránil. Pak se stane, že útočící pes pokouše majitele. Na tyto situace ale neexistuje univerzální návod, je to individuální. Záleží například na tom, jakým způsobem na vás pes běží, jestli brání domácí prostředí, jestli je vyloženě agresivní nebo se chová pouze dominantně. Pokud vidíte volně pobíhajícího psa, raději se snažte vyhnout kontaktu s ním.

Na co musí majitel psa pamatovat, aby předešel útokům?
Když si lidé koupí štěně, musí ho vycvičit. Buď sami doma, nebo pokud zkušenosti s psy nemají či chtějí řešit nějaké problémy s výchovou, najdou odbornou pomoc na cvičištích nebo v různých výcvikových kurzech. Důležité jsou znalosti a prevence. Problematickému chování zvířat je potřeba předcházet a nečekat, až k němu dospějí. Klíčové je výchovu nepodcenit.

Jak psa vychovávat, aby se u něj v budoucnosti neobjevily agresivní sklony?
Agresivním sklonům se úplně předejít nedá. Je to i otázka genetická. Může se stát, že i při dobré výchově se agresivita ukáže. Správně vycvičený pes je ale schopný poslouchat a dokáže například napadeného na povel pustit, majitel psa zvládne odvolat. Neexistuje jedna šablona výchovy pro všechny. Jednoznačně je možné říct, že psa jakéhokoliv plemene, pokud žije s lidmi, je důležité zařadit do „rodinné smečky" až nakonec, ne dopředu. To znamená nerozmazlovat ho, nejednat s ním jako s člověkem. V hierarchii rodiny musí být až za dětmi. To je nejdůležitější. Dobře zorganizovaná smečka usnadní život i psovi.

Myslíte si, že by chování bojových plemen mělo být nějak regulované?
Já bych předeslal, že bojová plemena nejsou – nebo aspoň ne ve smyslu bojová plemena versus člověk. Byla šlechtěná na boj psa se psem nebo s jiným zvířetem. V dnešní době ale někteří chovatelé nemají na psa dostatek času, a tak se jeho povaha otočí do boje s člověkem, což je možné vyblokovat nějakou aktivitou, výcvikem, ale je potřeba to včas podchytit.

Lze agresivního psa převychovat?
Není to vždy jednoduché, ale ve většině případů je to možné. Pro extrémně agresivní zvířata se většinou hledá nový páníček. Zvláště třeba pro stafordy či pitbully se shání zkušený člověk, který dané plemeno má rád a ví si s ním rady. Dají se najít ale i podmínky, kdy nemusí pes měnit majitele.

Máte u sebe nějaké psy na převýchovu?
Nemám. Pokud jsou to zvířata, která mají zůstat u svého majitele, tak je lepší řešit problémy s nimi, v prostředí, kde žijí. Předchází se tak tomu, že pes začne poslouchat mě a když se vrátí k majiteli do původního prostředí, tak se objeví agresivita zpátky.

Říká se, že pes, který štěká, nekouše, souhlasíte s tím?
Pokud se jedná o výhružné štěkání, tak pes většinou nekousne. Není to ale pravda stoprocentní.
Hana Strnadová