Na motorovém paraglidu chce za devadesát dní uletět neuvěřitelných devět tisíc kilometrů.
Obdivuhodný není jen samotný sportovní výkon, paraglidista by měl ve vzduchu na motorovém závěsném kluzáku strávit během dubna až června kolem čtyř set hodin, ale i trasa, po které putuje. Vede totiž přes všechny dětské domovy u nás. Projekt nazvaný XCzech Miroslav Oros, do něhož se zapojila řada známých tváří, odstartoval druhého dubna na letišti v Sázené nedaleko Kralup nad Vltavou. Propagátorovi létání v prvních dnech pokusu příliš nepřálo počasí. Let do Žamberku si ale chválil: „Byl úplně parádní. Odlétal jsem z Trutnova, první hodina a půl byla krásná, svítilo sluníčko, konečně mi bylo teplo. Kousek před Žamberkem začaly fungovat termické poryvy, to už byl trošku boj, ale doleťel jsem do Žamberku právě včas, než se počasí přes poledne rozbouřilo,“ konstatoval po přistání Miroslav Oros.
Na letišti v Žamberku prý bylo celému týmu, který pilota doprovází, moc dobře, místní piloti byli pohostinní. Když se zklidnila termika, rekordman se vydal dál směrem na Krnov. Přesný itinerář své dlouhé cesty si dopředu nesestavil, kvůli proměnlivému počasí to ani není možné. Otočných bodů, které tvoří všechny dětské domovy v Česku, je zhruba sto osmdesát. Nad některými jen přeletí, některé i navštíví. Část dětských domovů pilotův pokus o rekord podpoří tím, že děti na zemi vytvoří obrazec libovolného tvaru, buď vlastními těly nebo „neživý“ namalovaný, vytvořený z kamenů…
Protože je těžké říct, co přinesou další dny, mohou přijít i zdravotní problémy, paraglidista se snaží si vytvořit rezervu a nalétat co nejvíc kilometrů: „Na prvních šestnácti dnech mě nic nepřekvapilo, že může být ošklivé počasí, to je fakt, který nelze ovlivnit. Že mi bude ve vzduchu v dubnu zima, to jsem také čekal, chvílemi mrznu. Těším se, až bude v květnu, červnu teplo a já budu postupně odhazovat vrstvy oblečení. Technika zatím funguje na sto procent,“ podotkl.
Miroslav Oros si vždycky přál jako pilot něčeho dosáhnout, projektem XCzech si plní svůj sen. Připravoval ho zhruba tři čtvrtě roku. „Motivací mi byl Kanaďan Benjamin Jordan, to je současný rekordman, který v roce 2009 uletěl 8008 kilometrů, když v Kanadě létal mezi dětskými tábory pro děti z neúplných rodin. Já jsem už od roku 2006 členem Fondu sportovců Nadace táta a máma a prostřednictvím paraglidingu sháním peníze pro děti z dětských domovů. Rozhodl jsem se, že trať dlouhou devět tisíc kilometrů povede po Česku a body, které musím za devadesát dní protnout, budou dětské domovy,“ konstatoval pilot. Na besedách v domovech si s dětmi povídá o tom, že je důležité si stanovovat cíle, ať se zdají sebebláznivější, a jít si za nimi.