Ve čtyřech obrovských výstavních halách, z nichž každá by pojmula několik fotbalových hřišť, jsou rozmístěny expozice nerostů, drahokamů, šperků a zkamenělin přivezených z celého světa. Chce-li si návštěvník celou výstavu projít a alespoň trochu si užít ojedinělou atmosféru veletrhu, musí obětovat 20 Euro za dvoudenní vstupenku. Není to malý peníz, ale určitě se tato investice vyplatí. S německou důkladností a pečlivostí je připraveno vše pro pohodlí návštěvníků. Od šaten v podzemí, možností různého občerstvení, přes kvalitní informační brožury a katalogy s programem, až po vstupní turnikety, které se otevřou přesně v 9 hodin. Na hladký průběh celého veletrhu dohlíží početný personál, k dispozici je velké informační centrum pro návštěvníky i novináře, kteří přijíždějí na tuto velkolepou podívanou z celého světa.
Veletrh doprovázejí i animační programy a nezapomíná se ani na dětské návštěvníky. Ti zde najdou bohaté vyžití v podobě různých aktivit. Mohou si například vyzkoušet preparaci zkamenělin z vápenců, z lomu v Solnhofenu, který proslul nálezem praptáka Archeopteryxe, nebo si zkusit rýžování zlata či si prosít písek a nalézt zuby pravěkých žraloků přivezených k tomuto účelu z Maroka. Veletrh je výstavní i prodejní. Mluví se zde snad všemi světovými jazyky. Vedle čínského stánku naleznete Italy, Marokánce, Francouze a hned vedle se ozývá čeština.

Drahokamy

Každý rok je výstavní expozice věnována konkrétnímu tématu. Zatímco v loňském roce byly do Mnichova svezeny meteority z různých koutů světa, letošní výstava předvedla návštěvníkům unikátní drahokamy světových sbírek. Za neprůstřelnými skly bylo možné vidět a obdivovat kolekci nejdražších kamenů, které opustily trezory muzeí, od diamantů a smaragdů, přes rubíny, turmalíny a další nádherné kameny, jejichž hodnota se dá těžko penězi vyčíslit.
Pozornosti jistě neunikl mnohakilový opracovaný rubín z Tanzánie, který dostal jméno Srdce Afriky. V další dílčí výstavní expozici bylo možné obdivovat nerosty nalezené v italských Alpách či vitríny se sbírkovými kameny, mezi kterými byly zastoupeny i vzorky z Čech a Slovenska.
V hale, jejíž plochy byly věnovány převážně zkamenělinám, byla ústředním výstavním motivem doba ledová. Mezi kostrami a rekonstrukcemi mamutů, kteří byli nalezeni na Sibiři, nechyběly ani různé druhy vyhynulých savců či rekonstrukce lebky neandrtálce, která vznikla za pomoci moderních antropologických metod.
Expozice pokračovala i v odpočinkovém atriu s modely pravěkých zvířat, která byla prezentována v životní velikosti. Poprvé zde byl vystaven obrovitý Megaloceros, který byl s parožím o rozpětí téměř 4 metry největším jelenovitým kopytníkem světa. Vedle vynikal třemi metry délky půltunový Hyenadon gigas, který žil v třetihorách před 33 miliony let a byl předchůdcem dnešní hyeny. Největší pozornost návštěvníků však poutala mnohametrová rekonstrukce gigantického savce připomínajícího dnešního mravenečníka, před kterou vznikla nejedna fotografie na památku.

Šperky

Návštěvníci, kteří přijeli výhradně za krásou zlatnicky zpracovaných kamenů, nalezli své šperky v hale, ve které vystavovaly klenotnické firmy z celého světa. Byly zde k vidění nádherné drahokamy zasazené do šperkových kolekcí, jejichž hodnota se blížila mnoha milionům Euro. I nám padl do oka jeden prstýnek osázený diamanty, ale jeden a půl milionu bylo pro naši kapsu moc.
V prosluněném Mnichově jsme se zdrželi celkem tři dny, počasí nám jako vždy přálo a i expozice daleko předčily naše očekávání. A co říci závěrem? Pokud byste chtěli přijet na mineralogický veletrh do Mnichova příští rok, plánujte tento výlet alespoň na dva dny. Konat se bude ve dnech 28. – 30.října a bude věnován pokladům světových muzeí.
Milan Michalski