Region zaznamenává od začátku roku v souvislosti se zavedením regulačních poplatků ve zdravotnictví značný pokles návštěvnosti pohotovostí.
Lékařská služba první pomoci je poskytována v Ústí nad Orlicí, Vysokém Mýtě, Červené Vodě, Lanškrouně a Žamberku, kde je jejím zřizovatelem Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje. Zřizovatelem pohotovosti v České Třebové je město. Kromě Ústí nad Orlicí je služba v ostatních městech dostupná jen o sobotách, nedělích a svátcích.
Pokles trvá
Zatímco v Pardubickém kraji došlo k poklesu především v lednu a únoru a v březnu už počet klientů začal vzrůstat, na Orlickoústecku trvá trend o padesát procent nižší návštěvnosti než loni ve stejných měsících.
„Celkově došlo k poklesu o 20, 30, někde až o 50 procent klientů pohotovostí. Nejvýraznější byl pokles v lednu a únoru, v březnu došlo k mírnému vzestupu, který znamenal proti loňskému roku pokles jen o 20 až 30 procent,“ přidal aktuální údaje z kraje Otomar Kušička, vedoucí lékař krajského operačního střediska.
Na řešení je brzy
Například ve Vysokém Mýtě klesl meziročně, ve srovnání únor 2007 – únor 2008, počet pacientů pohotovosti ze 128 na čtyřicet, v Ústí nad Orlicí ve stejném období došlo k poklesu z 214 na 85, trend zde pokračoval i v březnu.
„Ještě pořád je možné zohlednit nemocnost pacientů a zvyk na systém podobně jako tomu bylo při zavedení bodového systému. Klienti si možná na poplatky zvyknou a už je nebudou brát jako takovou zábranu. Tři měsíce už leccos naznačují, ale pořád pro nás nejsou dostatečným argumentem pro nějaké radikální řešení,“ uvedl Otomar Kušička a zároveň naznačil, že bude-li trend pokračovat, mohlo by dojít k určitému omezení služeb lékařské pohotovosti.
Omezení, respektive zrušení, pohotovosti v České Třebové naznačil už dříve starosta města Jaroslav Zedník. Ten uvedl, že jakmile bude do konce dotažen zákon o zkvalitnění lékařské péče a bude posílena záchranka v Hylvátech, pohotovost zřejmě zanikne. To by mohlo nastat do dvou let.