Od zavedení regulačních poplatků ve zdravotnictví uplynuly už tři měsíce. Lidé zvažují každou svou návštěvu lékaře i pohotovosti. A právě ty zaznamenaly citelný pokles klientů.

Výrazný pokles

Až o dvě třetiny méně lidí oproti loňskému roku přichází o sobotách, nedělích a svátcích do rekonstruovaného objektu městské polikliniky v České Třebové. Zdejší lékařskou službu první pomoci financuje město, ročně ho to stojí asi půl milionu korun. Proto byla na místě otázka na starostu Jaroslava Zedníka, zda město neuvažuje o omezení provozu nebo zrušení pohotovosti.

Starosta připomněl, že když pohotovost přebírali, Pardubický kraj rozhodně odmítl službu financovat, proto se jí město ujalo. „Ale situace se vyvíjí, byly zavedeny regulační poplatky, připravuje se zákon na zkvalitnění lékařské péče. Jakmile to bude dotaženo do konce, měla by být posílena záchranka v Hylvátech a zdravotníci by skutečně měli být do deseti minut u pacienta. V tu chvíli už nebude důvod mít pohotovost,“ naznačil starosta a pokračoval: „Lidé své problémy budou řešit u svých obvodních lékařů, ti by své pacienty měli spravovat nejen v týdnu, ale i o víkendu.“
Jako řešení se nabízí podle Jaroslava Zedníka třeba „německý model“.


„Německý model“ spočívá v tom, že se několik lékařů sdruží a střídají se v zajišťování pohotovosti pro své pacienty. Ještě ale asi dva roky by měla být služba lékařské služby první pomoci v České Třebové zajištěna. Zhruba o polovinu se snížil počet klientů pohotovosti na ústeckém Galenu. Člověk, který o této službě dost ví, ale nepřál si být jmenován, upozornil, že to nemusí být směrodatné, protože není období viróz. Obává se však, že lidé budou nemoci přecházet. Upozorňuje na anachronismus ve fungování pohotovostí: je to služba placená Pardubickým krajem, ale vykonávají ji privátní lékaři.
Přesná čísla za první čtvrtletí, která o poklesu pacientů lékařské služby první pomoci na Orlickoústecku napoví víc, budou k dispozici příští týden, uvedl tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Otomar Kušička.

Obáváte se zrušení lékařské služby první pomoci? Přestali jste ji vyhledávat kvůli regulačním poplatkům a nemoci raději přecházíte?

Chcete li, přispějte do naší diskuse…