Při startu v osm hodin bylo nádvoří relativně klidné, to totiž ještě spousta turistů a cyklistů vyhlížela z okna a rozhodovala se, zda vyrazit, nebo zda se bát deště, který mnohé předpovědi slibovaly. Počasí bylo ale pro tyto aktivity více než příznivé, a tak se areál zámku během dopoledne velice rychle zaplnil.
Přesto nejnavštěvovanější internetové stránky v místním TIC byly právě ty radarové a mnozí sledovali blížící se dešťový mrak. Ale příjemná atmosféra a určitě přání mnoha přítomných způsobily, že se mraky nad Žampachem rozplynuly.
A pokud se v loňském roce mluvilo o rekordní návštěvnosti, tak letos byl tento rekord na Žampachu opět překonán!
Pěších turistů ze Žampachu vyrazilo přes osm set a cyklistů přes tři sta oficiálně zaregistrovaných.
Sjeli se lidé z nejrůznějších koutů republiky. Hudbu, která nenechala mnohé klidnými a nutila, když ne k tanci, tak alespoň k pohupování se do rytmu, zajistila východočeská skupina SONG. Losovaly se drobné ceny. Občerstvení zajišťoval kromě zaměstnanců domova v areálu i SDH Písečná na kontrolním stanovišti v Písečné. SDH Žampach se pak zapojil do dopravní organizace v rámci parkování.
„Za pořadatele můžeme říci, že jsme s letošním ročníkem velice spokojeni, alespoň takový jsme měli pocit při pohledu na množství návštěvníků, kteří dnes strávili delší či kratší čas v našem zámeckém areálu. Samozřejmě je stále co zlepšovat a jsme proto otevřeni všem připomínkám a návrhům, jak tuto akci v budoucnu vylepšit. Již na konci tohoto měsíce pozveme znovu veřejnost na další naši akci, a to v sobotu 30. května na tradiční Zámeckou slavnost a dětský den," zve organizátorka Kristýna Hanzelková.

Luděk Grätz