Rudoltice - Ani na podzim se návštěvníci Zámečku nebudou nudit. Při prohlídkách uvádím i letos nově zjištěné informace z historie, které dříve známy nebyly. Na příští rok se už připravují různé výstavy nebo další informační materiály, konkrétní informace budou postupně uveřejněny.

Zámeček letos navštívil i Stanislav Motl a díl pořadu Stopy, fakta, tajemství byl v Českém rozhlase nedávno odvysílán, je možno si ho na stránkách tohoto pořadu najít. Redakce Českého rozhlasu mě také pozvala do pořadu Zálety Aleny Zárybnické, kde jsem odpovídala na otázky a vyprávěla o historii i současnosti Zámečku. Také je možno si to na stránkách tohoto pořadu poslechnout z archivu.

Celostátní média byla na Zámečku letos na jaře přítomna průzkumu podzemí, a ten bude nyní pokračovat. Připravují se průzkumné vrty v místech, kde by měly být další podzemní prostory pod bývalým zámkem pod podlahou přístupného sklepení. Na výsledky jsme všichni velice zvědaví a jistě pak budou zveřejněny. Desátý rok provozu Zámečku přináší nové informace, hlavně o podzemních prostorech a doufám, že se podaří zjistit, jak rozsáhlé podzemí se nám zatím ještě skrývá, a vypátrat další podrobnosti z pohnuté historie zámku.

ŽÁDNÁ NUDA

Kavárna na Zámečku také na podzim připravuje hned několik akcí, 15. 10. bude Drakiáda, snad bude přát počasí a bude vítr tak akorát. Pak budou děti vyrábět dýně na Halloween, který bude 29. 10. Při této akci si děti mohou vyrobit dýně i přímo na místě a rozsvítit si v nich svíčky. Na listopad se připravuje na 12. 11. Maškarní pro děti, o hudbu se už tradičně postará oblíbený DJ Standa.

No a pak se všichni mohou těšit na Mikuláše, čerti si zařádí ve sklepení, ale hodné děti se jich bát nemusí. Mikuláš s andělem mívají pro děti drobný dárek, a tak nakonec vše dobře dopadne.

Děti si slavnostně rozsvítí stromeček v zámecké kavárně 17. 12. a pak už oslavíme konec tohoto roku, to je však ještě daleko.

BARVY PODZIMU

Listí na stromech se začíná barvit do všech možných odstínů a procházky podzimní přírodou mají své kouzlo. Mám ráda toto období, kdy je na každém kroku možno vidět něco pěkného. Některé stromy mají nádherně zbarvené listí, nebo je vidět u cesty orosená pavučina a ze spadaného listí ještě sem tam vykoukne fialový květ. Pole už jsou sklizena a lesíky kolem nich hrají všemi barvami, červené a žluté listí se střídá se stále zelenými jehličnany a vytváří kolem nás rozmanitou podívanou.

Z výšky zámecké věže je pěkný pohled na okolní přírodu hýřící barvami, stojí zato vyjít těch 110 schodů a rozhlédnout se kolem. Až opadá listí, bude vidět více podrobností, které nyní skrývá, a objeví se i nově postavené rodinné domky pod věží, které jinak vidět nejsou. Podzim má velkou paletu barev a každý rok se můžeme těšit na pěknou podívanou i z oken Zámečku, na prohlídku je třeba se objednat telefonicky na č. 776 642 277. Krasava Šerkopová, kastelánka Zámečku