„Šetření probíhá standardním způsobem. Podle trestního řádu jsou na prověřování dva měsíce,“ uvedla na dotaz Deníku státní zástupkyně Lenka Pospíšilová, která policejní vyšetřování dozoruje.

Podnět obdrželo Okresní státní zastupitelství v Ústí nad Orlicí před měsícem od tajemníka lanškrounského městského úřadu Jaroslava Brandejse. Podle informací, které tajemník sdělil Deníku, narazily pracovnice matriky při kontrole petičních archů Demokratického fóra na stránku, která obsahovala podpisy naskenované z petičního archu sdružení Společně pro Lanškroun.

Lídři obou stran se proti nařčení z manipulace s petičními archy ohradili. „Mohu jednoznačně vyvrátit, že by jediný podpis, natož celý arch na petici pro Demokratické fórum, byl zkopírován z archů Společně pro Lanškroun,“ řekl Jindřich Marek, lídr Demokratického fóra.

Jindřich Marek mohl do podezřelých petičních archů nahlédnout až na policii. „Radnice označila za kopii prvních devět záznamů, následující záznamy označila za originální. Policie pod mikroskopem odhalila prvních pět záznamů jako kopii, zbytek je originál,“ upřesnil kandidát Demokratického fóra Jirka Hurych. Kopírované záznamy se podle něj viditelně lišily od záznamů stejných petentů na archu sdružení Společně pro Lanškroun, proto z něho nemohly být okopírovány.

Kde se vzaly kopie?

„Máme podepsané prohlášení všech petentů, jejichž záznamy byly prohlášeny za kopírované, v němž petenti prohlašují, že opravdu podepsali originální list petice pro Demokratické fórum,“ dodal Marek.

Podle Hurycha sbíralo podpisy mnoho různých lidí, kandidátů, přátel i známých, a sbíralo je pro obě sdružení současně. „I tak byly archy často různě odlišné. Archy byly potom shromážděny na jedno místo, zkontrolovány, spočteny hlasy a předány pověřenci, který je odevzdal na úřadě. Celkem šlo asi o 80 listů,“ vysvětlil.

Od nás určitě ne!

Rovněž lídr sdružení Společně pro Lanškroun Zdeněk Koutník jakékoliv spojení s manipulací s petičními archy jednoznačně odmítá. „Tato kauza se našeho hnutí netýká. Mohu potvrdit, že nedošlo k žádnému naskenování našich petičních archů. Na další prohlášení musíme počkat do doby, než policie uzavře vyšetřování,“ řekl Koutník.

Čekání na výsledek policejního šetření poskytuje prostor nejrůznějším spekulacím, které se šíří především po sociálních sítích. „Dovedu si představit, že si někdo při sběru udělal kopii s pěti řádky, scannerem a inkoustovou tiskárnou mohla být tak kvalitní, že ji ani on sám nerozeznal a pak pokračoval ve sběru dál na kopii. Jak by to ale odhalila úřednice města?“ ptá se Hurych.

Tajemník Jaroslav Brandejs však už dříve jakékoliv pochybení městského úřadu odmítl. „Existuje naprosto jednoznačný a nepopiratelný důkaz, že nikdo z městského úřadu s petičními archy nemanipuloval,“ řekl Brandejs. Vzhledem k policejnímu vyšetřování chce se zveřejněním důkazu vyčkat až do skončení trestního řízení.

Ať už vyšetřování dopadne jakkoliv, na kandidaturu obou sdružení v říjnových komunálních volbách nemá nemá počet okopírovaných podpisů vliv. Podezřelé záznamy v petičních arších byly při kontrole vyřazeny, a i tak mají strany počet podpisů dostatečný. Sdružení nezávislých kandidátů, která nejsou politickými stranami, musí při registraci spolu s kandidátní listinou předložit petici podepsanou voliči, kteří svým podpisem kandidaturu sdružení podporují. V Lanškrouně, který má 10 tisíc obyvatel, musela sdružení shromáždit 700 podpisů.

Ve městě kandiduje devět stran. Demokratické fórum, Společně pro Lanškroun a Strana soukromníků jdou do voleb poprvé. Za Lanškrounské fórum bude post starosty obhajovat Radim Vetchý, do voleb jde v barvách ODS i bývalá starostka Stanislava Švarcová. O přízeň voličů se ucházejí rovněž ANO, KDU-ČSL, KSČM a ČSSD.