„Když něco stojí za to dělat, stojí za to to dělat pořádně.“

Ústí nad Orlicí – Půl roku po „sametové revoluci“ začal podnikat společně s manželkou ve sklepě paneláku s jedním vyšívacím strojem. Dnes řídí prosperující firmu se třemi desítkami zaměstnanců. Je uznávaným heraldikem, kolem sto čtyřiceti jeho návrhů znaků a vlajek obcí a měst schválil parlament. Slavnostních vlajek pro radnice, hasičské sbory, ale i nejrůznější spolky v Čechách a v celé řadě dalších zemí zhotoví rodinná firma Velebný & Fam kolem stovky ročně. Objednávka na zhotovení ornátů přišla do ústecké firmy například ze Svatoštěpánského dómu ve Vídni, jedním z „majstrštyků“ byla ručně vyšívaná replika praporu čtenářsko-pěveckého sboru Rastislav z Blanska podle návrhu Josefa Mánesa. Také ornát a mitru, které měl na sobě Dominik Duka, když byl slavnostně uváděn do úřadu arcibiskupa, vyrobila rodinná firma Zdeňka Velebného. A mohli bychom pokračovat dál. Firmu Velebný & Fam jsme navštívili, protože chceme společně s Velkopopovickým Kozlem a čtenáři Deníku najít nejšikovnějšího fachmana orlickoústeckého regionu, kterého pak Kozel odmění za poctivou práci a jeho řemeslný kumšt.
Tip na Zdeňka Velebného redakci zaslala Darina Seidl, která ve firmě Velebný & Fam pracuje. Jak napsala, obdivuje jeho odbornost a přístup k práci. „Vítán je u nás každý zákazník, děláme všechno od nejjednodušších věcí, třeba nášivek a domovenek, až po opravdové unikáty. Naši první zákazníci byli kdysi skautíci, pro které jsme vyšívali vlajky. Je to má srdeční záležitost a pro skauty také šijeme dodnes. Jsme schopni pracovat pro různé zájmové skupiny. Teď tu máme ve výrobě například prapor pro hasiče, německý tělovýchovný spolek, nebo pro motorkáře,“ říká Zdeněk Velebný, když nás provádí dílnami firmy. Jak přiznává, nominace ho příjemně překvapila. Nejlepší odměnou po práci je pak pro něho, když se její výsledek zákazníkům líbí. Když jsou ti, kdo převezmou kupříkladu prapor, nadšení.
Zdeňka Velebného jsme se zeptali na tajemství jeho úspěchu.

Prozraďte nám, co podle vás děláte lépe než ostatní a kvůli čemu se nejen vaši zákazníci vracejí, ale přicházejí i noví?
„To tajemství je v poctivé práci. Tím, že děláme pro zahraničí, jsme získali zkušenost, že jinou než špičkovou práci od nás prostě nevezmou. Dnes už jsme dokonce v takové pozici, že i firmy, které samy vyšívají, dávají své nejprestižnější zakázky na výrobu k nám. Ve srovnání v rámci Evropy, což mohu posoudit z veletrhů a výstav, patříme mezi tři firmy, které dokáží dělat v absolutně nejvyšší kvalitě.“

Na co se nejvíc těšíte po dni plném práce?
„Konec práce snad ani nikdy není. Většinu normální pracovní doby řeším věci spojené s výrobou v našich dvou provozovnách, v Ústí a v Jablonném nad Orlicí. Dohlížím na tvorbu návrhů, kompletaci, přípravu i samotnou výrobu. Takže když je po téhle práci, mám čas si kreslit, věnovat se heraldice, na to jindy prostor a klid není. Ovšem jsem rád, když mi někdy přece jen zbyde alespoň trochu času pro práci na zahradě.“