Sdílení zkušeností a získávání dovedností. To jsou cíle projektu, který už bezmála rok a půl pomáhá těm, kdo se rozhodnou o své blízké pečovat doma a stanou se neformálními pečujícími.

„Tyto osoby totiž nejsou vyhledatelné, pokud se samy nechtějí projektu zúčastnit,“ vysvětlil autor projektu, ředitel ústeckého domova důchodců Jan Vojvodík. Do programu Alzheimers support center Czech republic se ve spolupráci s ústeckým domovem důchodců v okrese dosud zapojilo zhruba padesát lidí.

Jednotlivé schůzky nabídly témata z každodenního života. „Probírali jsme polohování, inkontinenční pomůcky, dávky státní sociální podpory a byli jsme i na exkurzi v ústeckém domově důchodců,“ vypočítala jedna z účastnic letohradské skupiny. Došlo i na témata, jako je omezení svéprávnosti a jeho důsledky, ale také důležitost vlastního odpočinku pečujícího. Ve čtyřiceti hodinách účastníci získali informace, nasbírali kontakty na odborníky i rady, jak si s nelehkými úkoly poradit a kam zamířit v nesnázích.

Účastníci se dozvěděli, že v úředních záležitostech je připraven pomoci odbor sociálních věcí příslušného městského úřadu, se zdravotními pak lékař.

Na třicet účastnic ze tří skupin - dvou ze Žamberku a jedné z Letohradu - svůj cyklus slavnostně zakončilo na žamberské radnici "na valentýnskou" středu 14. února. Každá z účastnic dostala certifikát a květinu. Kurz ocenili i oba předávající, starostové Žamberka Jiří Dytrt a Letohradu Petr Fiala. „Velmi mě těší, že v Žamberku vznikla nová aktivita – vzdělávání a setkávání pečujících osob. Uvědomuji si, jak obtížné je kombinovat vlastní zaměstnání, starost o domácnost a fyzicky i psychicky náročnou péči o blízkou osobu,“ konstatoval poté Jiří Dytrt.

Koho projekt zaujal, může se stát jeho součástí. Pokračuje totiž dál a vedle větších měst - Ústí nad Orlicí, České Třebové, Žamberku a Letohradu - se rozšiřuje do dalších obcí Orlickoústecka, například Semanína, Hnátnice, Verměřovic, České Rybné či Petrovic.

Název projektu: Podpora neformálních pečujících v okrese Ústí nad Orlicí

Období realizace: 1. 9. 2016 - 31. 8. 2018

Financováno z Evropského sociálního fondu, operační program Zaměstnanost, a státního rozpočtu ČR